Vertigo Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Vertigo Nedir? Neden Olur? Belirtileri Nelerdir?

Kelime anlamı ‘baş dönmesi’ olan vertigo, belirti özelliğine sahip bir durumdur. Baş dönmesi olarak tabir edilen bu rahatsızlık başka bir hastalığın belirtisidir.

Kelime anlamı ‘baş dönmesi’ olan vertigo, belirti özelliğine sahip bir durumdur. Baş dönmesi olarak tabir edilen bu rahatsızlık başka bir hastalığın belirtisidir. İç kulak, orta ve dış kulak hastalığının habercisi olabilir.   Kalp damar hastalıkları, sinirsel hastalıklar ve nörolojik hastalıkların başlıca belirtisi baş dönmesidir. Vertigo nedir? Kısaca baş dönmesi olarak tarif edilmektedir.

Uzun süreli vertigolarda uzman doktora başvurulmalıdır ve gerekli bütün tetkiklerin uzman doktor nezaretinde yapılması gerekir. Uzun süreli baş dönmesi hastalık belirtisidir. Kısa süreli anlık baş dönmesi geçicidir ve herhangi bir tedavi gerektirmez. Uzun süreli vertigo vücut dengesini sağlayan önemli bir mekanizmada meydana gelen problemi gün yüzüne çıkarır ve doktorlar vertigoyu başka bir hastalığın belirtisi olarak tarif eder.

Vertigo Neden Olur?

Baş dönmesi olarak tanımlanan bu hastalık iç kulak sisteminde meydana gelen problemlerden kaynaklanır. Vertigonun en sık görülen çeşidi ise BPPV’dir. Birkaç dakika veya 15 saniye gibi bir süre devam eden bu baş dönmesi şiddetlidir. Ancak iyi huylu olması nedeniyle tehlikeli bir durum meydana getirmez. Başın ön/arka pozisyonunda seri bir şekilde hareket edilmesi veya yatakta sürekli dönme sonucunda ortaya çıkabilir. Başın sert bir cisme çarpması veya yere düşme esnasında başın yere çarpması iç kulakta ve beyinde hasara neden olabilir. Bu gibi durumlarda vertigo kusma ile birlikte meydana gelir.

İç kulak sisteminde yer alan vertigo labiretit, vertibiler nörit iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kabakulak, kızamık, grip, hepatit ve çocuk felci virüsü en çok karşılaşılan durumdur. Ayrıca duyma kaybı da meydana gelebilir. Denge merkezi omurilik, duyma mekanizması, beyin ve kalp uyumlu bir şekildedir. Bu uyum ve denge bozulduğunda vertigo belirtisi ortaya çıkar.

Menier hastalığı da vertigo problemini meydana getirir. Bu rahatsızlıkta aynı anda kulak çınlaması da meydana gelir. Travma, virüs ve alerjik durumlar Menier hastalığına neden olmaktadır. Baş dönmesi ve çınlama ile kendini gösteren bu hastalığın nedeni ise tam olarak teşhis edilememiştir.

İç kulak sisteminde yer alan sinir dokusu tümörü akustik nörinom, vertigo nedenleri içerisinde yer almaktadır. İç kulak iltihabı olarak tanımlanan bu durumda baş dönmesi olağandır. Sinir dokusu tümörü yapılan tetkikler sonucunda tespit edilir.

Beyinde meydana gelen değişiklikler, tıkanmalar ve kanamalar vertigo nedenidir. Beyinde kan basıncının yükselmesi, düşmesi, tıkanmaların meydana gelmesi veya kanama meydana gelmesi de etkilidir. Multipl skleroz hastalığının da baş dönmesine (vertigoya) neden olduğu tıbben kanıtlanmıştır.

Vertigo ​​​​​​​Belirtileri Nelerdir?

Vertigo’nun en belirgin belirtisi hastanın başının dönmesidir. Hasta kendi etrafında döndüğünü zanneder veya her şeyin kendi etrafında döndüğünü zanneder. Bazı durumlarda hasta bilincini kaybedebilir. Bu gibi durumlarda hastaya müdahale edilmesi gerekir. Bunun yanı sıra bazı durumlarda bulantı veya kusma görülebilir. Gözlerin büyümesi veya bakışların değişmesi de diğer belirtiler arasında yer alır. Hastanın başının dönmesinin yanı sıra terleme de görülebilir. 

Ağır gribal enfeksiyonlarda ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında vertigo ortaya çıkar. İşitme kaybı da bu kategoride belirtiler arasında yer alan bir durumdur. Hasta yürümede zorlanabilir ve hareket edemez. Bazı durumlarda hasta bilincini kaybeder. Hangi belirtiler meydana gelirse doktora başvurulmalıdır? Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Hasta çift görmeye başladığında uzman doktora başvurmalıdır. Omurilik sisteminde meydana gelen bir problemin belirtisidir.
  2. Konuşma güçlüğü yaşadığı zaman hasta en kısa sürede doktora gitmelidir.
  3. Kollarda ve bacak bölgesinde hissislik meydana gelmesi de ciddi anlamda problemdir. Omurilik sistemine ve beyne bağlı vertigo ciddi sonuçlara neden olabilir.
  4. Hastanın dengesini kaybetmesi denge sistemi ile alakalı bir belirtidir. Bu durumda hastanın muayene olması gerekir.
  5. Hasta bilincini kaybettiği zaman vakit kaybetmeden hasta doktora başvurmalıdır. Bilinç kaybı beyin sistemi ile ilgili bir problemdir.

Kalp ritim bozukluğu, kalp kapakçık bozukluğu, psikolojik sorunlar, aşırı üzüntü ve kan basıncının düşmesi gibi durumlarda vertigo meydana gelir. Kan basıncı ile birlikte tansiyon problemi de baş dönmesine neden olur. Bazı durumlarda tansiyon düştüğü zaman hasta bilincini kaybeder. Bu durumda en kısa sürede uzman doktora başvurmak ve gerekli tetkikleri yaptırmak gerekir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.