Yanlış Diyet Yaparsanız Kaslarınızı Kaybedebilirsiniz! Kas Kaybının Önüne Geçin!

Yanlış Diyet Yaparsanız Kaslarınızı Kaybedebilirsiniz! Kas Kaybının Önüne Geçin!

Diyet yapmak, bilinçsiz şekilde gerçekleştirildiğinde kişide önemli sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Yağlarınızdan kilo vermek yerine kaslarınızın erimesiyle karşılaşabilirsiniz. Peki kaslarınızdan kilo verdiğiniz nasıl anlaşılır?

Kilo verirken bilinçsiz yapılan hareketlerin sonucu ağır olabilir. Kaslarınızdan kilo verirseniz çok daha güçsüz ve bağışıklık sistemi düşük bir birey haline gelebilirsiniz. Yapılan ihmalsizliklerin sonucuyla karşılaşmamak için kaslarınızdan kilo vermemeniz gerekiyor. Yağlarınızdan kilo vererek çok daha sağlıklı bir birey olabilirsiniz. Çünkü, fazla yağın vücuda yarar yerine zarar sağladığını biliyoruz. Bu zararlardan gerek sağlık alanında gerekse güzellik bakımından kurtulmamız gerekir. Yağlarınızdan kilo vermek istiyorsanız kaslarınızdan vermemek için ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi edinmeniz şart. Peki kaslardan kilo verme işlemi hangi hataların sonucunda ortaya çıkar?

Kastan Kilo Vermenin Belirtileri

Halsizliğin Başlaması

Uyguladığınız diyet sonrasında kilo veriyorsunuz ancak bir yandan da halsizlik miktarınız artıyor mu? Eğer gün içerisinde kolunuzu kıpırdatamayacak konuma geldiyseniz bunun iki sebebi olabilir. Birincisi az beslendiğiniz için kendinizi kötü hissediyorsunuz, kısacası enerjiniz yok. İkincisi ise kaslarınızdan kaybettiğiniz için halsizlik başlangıcıyla karşı karşıya kaldınız. Aslında bakarsanız her iki ihtimalde de kas kaybı gerçekleşecektir. Nedeni ise siz gerekli vitamin ve minerallerden beslenmeyip üstüne bir de diyet yapmaya çalışırsanız kaslarınız bundan olumsuz etkilenir. Protein ihtiyacını kaslardan karşılamaya çalışacağı için kas kaybı yaşanması muhtemeldir.

Hızlı Kilo Vermek

Hedeflediğiniz kilo miktarını çok daha fazla geçerek kilo verdiyseniz bu kas kaybına işaret olabilir. Çünkü belirli yağ oranları haricinde eğer bir anda fazla kayıpla karşılaşırsanız bu kaybın bir kısmı sudan, bir kısmı yağdan ve son olarak da kaslardan gelir. Kaslarınızın erimesini istemiyorsunuz mutlaka dengeli kilo vermeye çalışın. Her gün kalori hesabı yapın ve belirli kilolar verin. Yani bir ayda 10 kilo vermek yerine 3-4 kilo vererek sağlıklı ama sağlam bir şekilde zayıflamanız mümkündür. Hem de yağlarınızdan bu kiloyu vermiş olacaksınız. Düzenli kilo vermeyen insanlar bir anda kas kaybı yaşayabilmektedir. Yağlarının bir kısmından ve kaslarının da bir kısmından feragat etmiş olur. Bu tür durumlarda kişi kendini daha halsiz ve mutsuz hissedebilir. Bu tarz sonuçların yaşanmaması için dikkatli olmanız gerekiyor. Sağlıklı beslenmek yetersiz kalori almak demek değildir. Kilo vermek için çok az yemek büyük sorunlara yol açacaktır.

Denge Kaybı Yaşamak

Araştırmalar gösteriyor ki yanlış diyetler uygulayan kişilerde kas kaybı yaşanıyor. Bu kas kayıpları arasında da belirti bakımından denge kaybının sıklıkla görüldüğü ifade edilmiştir. Eğer siz de diyet yaparken denge kaybıyla sık sık karşılaşıyorsanız kaslarınız eriyor olabilir. Bu noktada diyet yapmayı bırakarak bir diyetisyene görünmenizde fayda var. Yoksa kilo vereyim derken kaslarınızdan olmanız sizi daha ciddi sorunlarla baş başa bırakabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.