Yenidoğan Bebeklerde Beslenme Rutinleri

Yenidoğan Bebeklerde Beslenme Rutinleri

Kucağınıza verilen canın sorumluluğunu almak ilk başta oldukça endişe verici olabilir. Yenidoğan bebek beslenmesi kafanızı karıştırsa bile minik bebeğinizin bakımını en iyi şekilde yapacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kucağınıza verilen canın sorumluluğunu almak ilk başta oldukça endişe verici olabilir. Yenidoğan bebek beslenmesi kafanızı karıştırsa bile minik bebeğinizin bakımını en iyi şekilde yapacağınızdan emin olabilirsiniz. İlk altı ay boyunca yenidoğan bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi önerilmektedir.

Bu aşamada bebekten çok annenin kendine bakması önem taşımaktadır. Uykusunu alabilen, doğru beslenen ve stresten uzak kalmayı başarabilen yeni annelerin bebek için yeterli olacak süte sahip olmaları mümkündür. Bu zaman diliminde annenin de kendi dinlenmesine özen göstermesi önerilmektedir.

Anneleri Rahatlatacak Tavsiyeler

Anne sütü olmayan ve alamayan bebeklerin doktorun tavsiye ettiği biberon maması ile büyümesi de son derece sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Mama ile beslenen bebekler daha iyi doyar ve bu durumda daha uzun saatler uykuya dalabilirler. Anne sütünü bebeğinin uyuduğu dönemlerde sağarak uygun şartlarda koruyan anneler biraz olsun dinlenirken bebekleri besleme görevi babalara devredilebilir.

Yenidoğan bebek beslenmesi saatlerinin anne ve baba tarafından paylaşılması her iki ebeveyninde bu özel ana tanıklık etme şansı yakalamasını sağlayacaktır. Düzenli olarak beslenen bebeklerin doktor kontrollerinde beklenen kiloyu almış olmaları her iki tarafı da rahatlatacak en önemli konudur.

  • Sağlıklı ve yeterli beslenen,
  • Düzenli olarak uyuyan ve
  • Temizliği yapılan bir bebek mutlu olacak ve sıcak aile ortamında huzurlu bir şekilde büyüyecektir.

Yeni anne ve baba olmuş çiftlerin bu süreç içerisinde kendilerini geliştirmek için sürekli okumaları önerilmektedir.

Yardımcı Bilgilerle Hayatınızı Kolaylaştırın!

Yenidoğan bakımı hakkında ne kadar çok şey bilirseniz o kadar rahat bir dönem geçirebilirsiniz. Karnı yeterince doyan bir çocuk huzurlu bir şekilde uyur. Altını yeterli derecede ıslatan bir bebeğin de beslendiğini anlayabiliriz.

  • İlk altı ay sonunda doktorunuz bebeğiniz için ek gıdalara geçme ve suya başlama kararı alabilir.
  • Doktorunuza danışarak uykuya dalma aşamasında kendilerini rahat ve güvende hissetmeleri için bebeklere emzik verilebilir.

Emme duygusu bebeğinizin kendini rahat ve güvende hissetmesine neden olacaktır. Anne ve babaların yenidoğan bebek beslenmesi konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi önemlidir ancak bu konunun bir saplantı haline gelmemesi gerekmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.