Yetersiz Protein Alımı Saçlarınızı Güçsüzleştirir ve Döker! Protein Almazsanız Neler Olur?

Yetersiz Protein Alımı Saçlarınızı Güçsüzleştirir ve Döker! Protein Almazsanız Neler Olur?

Protein alımına dikkat etmeyen insanların başına gelebilecek olası durumları sıraladık. Yetersiz protein alımı ne gibi sonuçlara sebebiyet verir? Hangi besinlerde protein bulunuyor? Protein kaynağı besinleri tüketerek bu sorunlardan uzaklaşabilirsiniz.

Sporcular arasında oldukça yaygın olan protein beslenmesi, yetersiz alındığında çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Protein alımının az olması sporcular açısından kas kaybı gibi riskler teşkil ederken sporla uğraşmayan insanlar için ne gibi sağlık sorunlarını doğurabilir? Protein alımı en az diğer besin içerikleri kadar önemlidir. Eğer yumurta, et ve çeşitli protein kaynaklı ürünlerden beslenmiyorsanız yakın zamanda çeşitli rahatsızlıklarla boğuşabilirsiniz.

Yetersiz Protein Alımının Zararları

Yetersiz protein alımının bazı zararları bulunuyor. Bunlar arasında ilk sırayı ödeme veriyoruz. Ödem, vücudunuzda suyun tutulması olayına verilen isimdir. Beyniniz protein eksikliği karşısında vücudunuzda su tutma kararı alıyor ve bu da sizin görünümünüzü olumsuz yönde etkiliyor. Çeşitli noktalarda şişkinlikler meydana geldiyse oralara dokunduğunuzda suyun hareketlendiğini hissedeceksiniz. İşte böyle bir sorunla karşılaşmamak için bile protein tüketimi şarttır. Günlük olarak ne kadar protein almanız gerektiğini kilonuza göre hesaplamalı ve ona göre hareket etmelisiniz.

Bağışıklık Sistemini Zayıflatır

Yetersiz protein alırsanız zamanla bağışıklığınızın zayıfladığını fark edeceksiniz. Daha kısa sürede hasta olacak ve mevsim geçişlerinden fazla etkileneceksiniz. Bu tarz durumlar da insanı daha çabuk etkilenen biri haline getiriyor. Banyo yaptıktan sonra dışarı çıkan ve aniden hasta olan insanlardan bir farkınız kalmayacak. Bunun yanı sıra alerjenleriniz daha çabuk ve hızlı bir şekilde ortaya çıkar. Alerjiniz olduğu herhangi bir şeyden şiddetli şekilde etkilenebilirsiniz.

Kas Kaybına Neden Olur

Sporcular için verdiğimiz bu örnekte aslında sporla uğraşmayan insanların da başına gelebilmektedir. Kas ve kilonuzda gözle görülür bir kayba rastlanabilir. Bu da haliyle eski bağışıklığınızı kaybetmenize neden olacaktır. Aslında meydana gelen olayların çoğu birbiriyle ilişkilidir.

Saçlarınız Dökülebilir

Saçlarınız da proteine ihtiyaç duyar. Yeterli proteini alamadığınız için saçlarınız dökülmeye başlayabilir. Aynı zamanda daha ince ve güçsüz saçlara sahip olursunuz. Bu durumu insan psikolojisinin bir anda kaldırması kolay değildir. Özellikle de güzel saçlara sahipken yetersiz protein alımından ötürü saçlarınıza bunlar geliyorsa bir an önce önlem almak isteyeceksiniz.

Teniniz Soluk Gözükür

Güzelliğine ve kişisel bakımına önem veren birisi için bu oldukça darbeli bir etki olacaktır. Teninizin soluk gözükmesi sonrasında protein alımının ne kadar önemli olduğunu fark edebilirsiniz. Ancak söz konusu yan etkilerle karşılaşmadan günlük almanız gereken protein miktarını besinlerden karşılayarak kendinize bir iyilik yapabilirsiniz. Teknoloji geliştikçe insanlar kaliteli beslenmenin yanı sıra fast food gibi ürünlere ağırlık vermeye başladı. Ancak yeterli proteini alamazsanız başınıza gelecekleri artık biliyorsunuz. Sağlığınıza değer veriyorsanız et, yumurta, yeşil mercimek, balık ve diğer protein içeren gıdaları tüketmeye dikkat edin. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.