Yoga Yapmanın Faydaları: Yoga Ne İşe Yarar? Yoga ile Sağlıklı Olmak

Yoga Yapmanın Faydaları: Yoga Ne İşe Yarar? Yoga ile Sağlıklı Olmak

Yoga yapan insanların daha sağlıklı ve dinç olduklarını görmüşsünüzdür. Yıllardan beridir popülerliği artmakta olan yoga felsefesinin derinliklerine indik. Yoganın sağlık açısından faydaları ve ruh sağlığınıza sunduğu güzelliklerden bahsettik.

Ülkemizde de rahatlamak için yapılan ve spor olarak görülen yoganın aslında dünya çapında oldukça bilinen bir felsefe akımı olduğunu biliyor muydunuz? Yoga ile ilgilenen insanların ve bu alanda uzmanlaşanların ifade ettiğine göre yoga ruh ve beden sağlığını korumak için yapılan egzersizler bütününe deniyor. Ancak kişinin sağlığını koruması için yalnızca egzersiz yapmadığı, nefesini kontrol altına alarak hayata daha pozitif bakabilmesini sağlıyor. Yoganın bilinmeyen faydalarına değineceğimiz bu yazıda neden yoga yapmalısınız ve yoganın faydaları nelerdir gibi konulardan söz edeceğiz. Sizler de başta ruh ve beden sağlığınızı korumak üzere hayatınızda bir değişiklik yaratmak için yoga yapmaya başlayabilirsiniz. Son zamanlarda artmakta olan yoga yapan kişi sayısı, bu felsefeyle ilgili bilinci de arttırıyor.

Yoga Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Yoga yapmanın pek çok faydası bulunuyor. Kapital bir sistemde yaşadığımızdan ötürü sürekli olarak bir iş güç ve bir panik havası içerisinde dolaşıp duruyoruz. Hayatın bu stresli ve bir o kadar yoğun baskısı altında kendimizi sakin tutabileceğimiz ve zihnimizi temizleyebileceğimiz çok az aktivite bulunuyor. Bu işi yalnızca spor yapmadan farklı boyutlarda halletmek mümkün. Felsefe ve hayat bakış açınızı değiştirecek yoga sayesinde içsel rahatlama yaşamanız artık mümkün hale gelecek.

  • Öncelikle yoga yapan insanlarda gözlemlenen bir şey varsa o da stres seviyelerindeki azalma olacaktır. Hayatındaki sorunları daha az kafasına takacak ve bunların üstesinden bir şekilde gelineceği bilincine erişecektir. Gerçekten de günlük hayatta karşılaştığımız pek çok sıkıntının aslında geçici olduğu ve zaten muhakkak halledebileceğimiz şeylerden oluştuğunu kaçırıyoruz. Yoga bunun bilincine varmamızı sağlıyor. Aile içi, arkadaşlar arası, iş, sevgili ve gelecek kaygıları ile tüm günü kendimize zehir etmekteyiz. Oysa yoga yapan insanlar bu tarz kaygılardan uzak durur ve kendilerini daha iyi hisseder.
  • Ailenizde genetik olarak kalp rahatsızlığı hakimse yoga yaptığınız takdirde zaman içerisinde bu tarz risklerin azaldığını fark edeceksiniz. Aktif şekilde hem vücudunuzu hem de ruh sağlığınızı düzene soktuğunuz için kalp rahatsızlıkları karşısında avantajlı konuma geçmeniz mümkün.
  • Olumsuz düşüncenin, üzüntünün, depresyonun etkili olduğu kortizol hormonunun azalması da yine yoga yapmakla mümkün oluyor. Mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin ise bu aşamada artışa geçiyor. Bu bağlamda antidepresan ilaçları gibi etki ettiğini ve rahatlama sağlattığını söyleyebiliriz.
  • Yoganın yalnızca vücut egzersizleri değil aynı zamanda nefes egzersizleri de içerdiğini belirtmiştik. Bu nedenle solunum yolları sağlığınızı korumanızda da etkili olmaktadır. Nefes alıp verme egzersizlerini düzenli olarak tekrar edeceğiniz için bu durum diksiyonunuza dahi yansıyacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.