Yürüyüş Yapmak Şart mıdır? Yürüyüş Yapmanın Faydaları ve Beynimize Etkisi

Yürüyüş Yapmak Şart mıdır? Yürüyüş Yapmanın Faydaları ve Beynimize Etkisi

Yürüyüş aktivitesi, her ne kadar zayıflamak için yapılsa da aslında sağlığımıza her alanda etki etmektedir. Bunu örnekleyecek olursak ruh sağlığımızı iyileştirmeye bile yaradığını söyleyebiliriz. Peki yürüyüş yapmak zorunlu mudur?

Hayatımızı daha iyi yaşamamız için sağlıklı olmak zorundayız. Sağlığı da belli başlı aktiviteleri düzenli olarak gerçekleştirirsek elde edebiliriz. Yoksa tüm gün oturarak veya evin içinde dolaşarak sağlıklı kalmamız pek de mümkün değil. Dışarı çıkmaktan sizi alıkoyan her ne ise istisnalar haricinde mutlaka dışarı adım atmalısınız. Günlük olarak kaç adım atmanız gerektiği konusunda uzmanlar 10.000 adım önerse de sizler duruma göre daha fazla adım atabilirsiniz. Kendinizi az yorarak hem sağlıklı bir hayata merhaba diyebilir hem de değişiklik yapmış olursunuz. Özellikle de sahil kısımlarında yürüdüğünüzde çok daha ferah hissedeceksiniz. Bu bakımdan oturduğunuz şehrin sahili olup olmadığını araştırmanızı tavsiye ederiz. Sahil olmasa bile park veya yürüme alanlarını tercih edebilirsiniz. Günümüzde insanlar yürüyüşe bir hayli uzak kaldılar. Gelişen teknolojiyle beraber yürümek adeta işkence gibi gözüküyor. Ancak yürümezsek yani hareket etmezsek, git gide sağlık sorunlarıyla karşılaşacağız. Uzmanlar da yürümemiz gerektiği ve mümkünse koşmamızın da sağlığımıza olumlu etki edeceğini söylemekte. 

Yürüyüş Yapmak Zorunda mıyız?

Yürüyüş yapmak bir ihtiyaçtır. Hareketsiz kalmak, kullanmadığınız organ ve uzuvlarınızın körelmesine yol açabilir. O noktalarla ilgili çeşitli sorunlar yaşar ve hamlamaya başlarsınız. Bu yüzden sık sık yürüyüşe çıkmalısınız. Her gün yürüyüş yapmak kişiyi daha dinç ve hayata karşı daha pozitif yapacaktır. Çünkü sizin fazladan bir göreviniz var, o da sağlıklı olmak! Temiz hava almanın ve yürüyerek dolaşmanın kişiye herhangi bir zararı yoktur. Bunun da bilincinde olarak düzenli olarak yürüyüş yapmanızı tavsiye ediyoruz. 

Gün içerisinde evde oturmak, bir zaman sonra kişinin ruh sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bunun önüne geçebilmek yine sizin elinizde. Dışarı çıkmak için hiçbir bahaneye ihtiyacınız yok. 

Yürüyüş Yapmanın Faydaları

Can Sıkıntısını Giderir

Canınız sıkılıyorsa hareket ederek ve temiz havayı içinize çekerek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Bu da sizin can sıkıntınızı yenmekte ve sağlığınızı korumanızda yardımcı olur.

Ruh Sağlığınızı Korur

Sık sık evde oturmak bir noktadan sonra kişinin ruh sağlığını olumsuz etkileyebilmektedir. İşte bundan korunmak için bol bol dışarı çıkmaya özen gösterin. Atacağınız her adım yalnızca fiziksel değil aynı zaman ruh sağlığınız için de önemlidir.

Daha Dinç Olursunuz

Hamlamanın önüne geçmekte olan yürüyüş aktivitesi, kişiyi daha dinç tutar. Sabah erken kalkma konusunda daha eğilimli olacağınız için iş ve okul hayatınızda başarılı olma ihtimaliniz artacaktır. Kendinize daha güzel bir hayat için fırsat tanıyın ve bol bol yürüyüş yapın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.