Yüzmek Zayıflatıyor mu? Kilo Vermek İçin Yüzülür mü?

Yüzmek Zayıflatıyor mu? Kilo Vermek İçin Yüzülür mü?

Yüzerek zayıflamak kimilerine göre büyük bir yanılgı. Peki yüzerek vücuda ne gibi faydalar sağlayabilirsiniz. Yüzmenin kilo vermeye olan etkisini sizlerle paylaşacağız. Yüzerek kilo vermek mümkün mü?

Yüzmek, genellikle yaz ayında plajlarda yaptığımız bir spor olsa da aynı zamanda kış ayında da havuza girerek bu sporu yapabiliyoruz. Fakat yüzme ile ilgili muhteşem bir bilgi kirliliği var. Kilo vermek isteyenlerin yapması gereken sporlar arasında olan yüzmenin faydalarından bahsedeceğiz. Çünkü bazı insanlar yüzmenin kilo vereceğine inanmıyor. Peki ama yüzerek nasıl kilo verilir? Bu sporun pek çok noktada kişiye fayda sağladığı biliniyor. İnsanlar kilo vermek adına düşük kalorili beslenerek yağ vermek isterken protein kaybı da yaşamaktadır. Sağlıksız bir bedene  ve metabolizmaya sahip olmanıza neden olacak bu davranış yerine çok daha sağlıklı şekilde kilo verebilirsiniz. İşte yüzerek kilo vermenin sırları...

Yüzerek Kilo Verilir mi?

Eğer düzenli olarak yüzerseniz ve yediklerinize dikkat ederseniz evet, yüzerek kilo verebilirsiniz. Yüzme sporunu uygulayan insanların kilo verme dışında pek çok konuda yarar gördüğü bilinmektedir. Peki yüzmenin insanlara sağladığı diğer katkılar nelerdir?

Yüzmek Metabolizmayı Hızlandırır

Yüzen insanların hareketli olmalarından ötürü metabolizma hızları da zamanla artmaktadır. Metabolik hızı yavaş olan insanların kilo verme evreleri bir o kadar ağır gerçekleşir. Aynı zamanda yediklerini zor sindirir hale geldiklerinden kilo vermek büyük bir işkenceye dönüşür. Fakat vücudunuzun neredeyse tüm kaslarını çalıştıran yüzme, hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yüzmek Kalori Yaktırır

Yüzme işlemi suyun içerisinde basit hareketler yapmaktan ibaret değildir. Yüzerek yüksek oranda kalori yakabilirsiniz. Çünkü suyun direncini sürekli olarak deldiğiniz için ister istemez enerji harcayacaksınız. Günlük yarım saat yüzmek bile kişinin kalori yakmasına ve yağlarından arınmasına yardımcı olmaktadır. Sizler de düzenli olarak yüzerek kalori yakabilirsiniz.

Yüzmek Kasları Geliştirir

Kas gelişimine katkı sağlamak isteyenlerin düzenli olarak yüzmesi tavsiye ediliyor. Vücudunuzdaki kas yapısının geneli çalışacağı için iskelet sisteminiz çok daha sağlam hale gelecektir. Ancak bu konuda yeterli bilinç oluşmadığı için yüzme sporuna başlayan insanlar bir süre sonra heveslerini alıp sporu bırakıyor. Oysa ki haftada en az birkaç gün yüzmeli ve sağlıklı iskelet sisteminizi dinç tutmalısınız. 

Kamburluk Sorunlarına Karşı Yüzün

Dik durma veya kamburluk sorunları yaşıyorsanız düzenli olarak yüzebilirsiniz. Yüzerken sırt kaslarınız da gelişecektir. Gelişen sırt kasları zamanla daha dik durmanızı sağlayacaktır. Hem yürürken veya gün içerisinde dik durmanıza dikkat edin, hem de düzenli olarak yüzün ve daha dik bir iskelet sistemine sahip olmanın keyfini yaşayın. İnsanların görünümünü büyük oranda değiştiren iskelet sistemi, dikkat edildiği takdirde sağlıklı bir görünüm ortaya koyulabiliyor. Bunun için sizlerin de yoğun çaba sarf etmesi lazım. Bilinçli şekilde hareket ederek dik durmanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Ayrıca dik durmanıza yardımcı olacak çeşitli egzersizler ve sporlar yaparak da altyapınızı güçlendirin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.