Yüzmenin Kalp ve Akciğer Sağlığına Olan Faydası Nedir?

Yüzmenin Kalp ve Akciğer Sağlığına Olan Faydası Nedir?

Yüzerek kalp sağlığınızı korumanızın mümkün olduğunu biliyor muydunuz? Akciğer kapasitesini de arttıran yüzme sporu sayesinde kendinizi çok daha dinç ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Tek yapmanız gereken düzenli olarak yüzmek ve programınızı aksatmamak.

Kalp sağlığı ile ilgili sıkıntılar yaşayan bir ailede büyüdüyseniz veya bizzat kendisiyseniz, sizlerin kalp sağlığınızı daha iyi hale getirmek için yapabileceği muhteşem bir spor bulunuyor. Bu sporun adı tahmin edeceğiniz üzere yüzmek. Havuzlarda düzenli olarak yüzen ve yaz aylarında da sık sık denize giren insanların sahip olduğu avantajlardan bahsedeceğiz. Sağlığınızı önemsiyorsanız kalbinizin ve vücut kaslarınızın daha iyi olması adına neler yapacağınızı biliyor musunuz? Yüzmenin kalp sağlığına olan faydaları nelerdir? Sizlere rehber olacağını düşündüğümüz bu yazıyı okuduktan sonra kendinize yepyeni bir spor sayfası açacağınızı ümit ediyoruz.

Yüzmenin Kalp Sağlığına Olan Faydası

Kalp konusunda genetik bakımdan sorunları bulunan veya sonradan gelişen çeşitli sıkıntılar sonucu kalp rahatsızlığı olan kişilerin yüzme sporuyla ilgilenmesi çok önemlidir. Çünkü yüzerken kalp kullanım kapasiteniz artar ve bu da kalbinizin daha sağlıklı olmasını sağlar. Sağlıklı bir kalp ise kalp krizi riskini azaltan önemli etkenlerdendir. Dolayısıyla yüzmenin kalp krizi riski ihtimalini azalttığını söylemek mümkündür.

Yüzmek Akciğerlere de Faydalıdır

Yalnızca kalp organı için değil akciğer için de büyük faydaları bulunmaktadır. Sigara içmiş bireylerin eskisi gibi daha iyi nefes alabilmeleri ve sigaranın olumsuz etkilerinden korunabilmeleri için yüzme sporuyla ilgilenmeleri gerekiyor. Bu gerekliliğin en önemli sebebi yüzmenin akciğer kapasitesini arttırarak kişinin tek seferde daha fazla oksijen alabilmesini sağlamasıdır. Günümüzde tütün ürünlerine olan ilgi arttığından, sigarayı uzun yıllar kullanıp bırakan insanların yüzme ile ilgilenmesi sağlıkları açısından büyük önem teşkil ediyor. Akciğerlerinizin orta ve uzun vadede daha sağlıklı olması mümkündür. Bu da yine sizin elinizde olan bir şeydir. Ancak yüzerken sigara içmeyi bırakmanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü sigaranın devamlı olarak akciğerlere zarar vermesi sizin adınıza iyi bir gelişme olmayacaktır.

Yüzmek Forma Girmenizi Sağlar

Öte yandan yüzerek kaslarınızın belirginleşmenizi ve daha iyi bir formda gözükmenizi sağlayacaktır. Çünkü el, kol, bacak, omuz ve göğsünüzü aynı anda çalıştırmış olacaksınız. Zamanla koordinasyon bakımından da gelişeceksiniz ve bunun size büyük katkısı dokunacak. Hızlı yorulmayacak ve daha dirençli bir vücuda sahip olacaksınız. Elbette tüm sporlarda olduğu gibi bu sporda da süreklilik şarttır. Düzenli olarak yüzmeli ve hiçbir şekilde yüzmeyi bırakmamalısınız. Kısa süreli yüzmeyi bırakırsanız tekrar başlamanız  dahilinde eski performansınızdan çok da bir şey kaybetmeyeceksiniz.

Bir süre yüzdükten sonra çeşitli yüzme stilleri deneyerek bu sporu eğlenceli hale getirmeniz de mümkün. Aynı stillerde yüzerseniz zamanla sıkılabilir ve motivasyonunuzu kaybedebilirsiniz. Çeşitli dalış yöntemlerini de deneyerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.