60 Yıldır Yakalanamayan Seri Katilin Şifreleri Çözüldü! ABD Açıklama Yaptı!

60 Yıldır Yakalanamayan Seri Katilin Şifreleri Çözüldü! ABD Açıklama Yaptı!

1960 yılından beri ilk cinayeti ile aranmaya başlanan Zodiac kod isimli seri katilin gönderdiği şifreler 50 yıldan fazla sürede ancak çözülebildi. 1960 ve 1970 yılları arasında 37 kişiyi öldürdüğü iddia edilen Zodiac,

 

 

1960 yılından beri ilk cinayeti ile aranmaya başlanan Zodiac kod isimli seri katilin gönderdiği şifreler 50 yıldan fazla sürede ancak çözülebildi. 1960 ve 1970 yılları arasında 37 kişiyi öldürdüğü iddia edilen Zodiac, bu süreler içerisinde polis ekiplerine sürekli mektuplar gönderdi. Yıllarca bu mektuplar üzerinde çalışan ABD polisi bir türlü bu mektuplarda yazan şifreleri çözmeyi başaramamıştı.

650x344-son-dakika-abdde-seri-katil-zodyakin-sifresi-51-yil-sonra-cozuldu-1607763097961.jpg

Dünya tarihinin en gizemli katili olarak tarih kitaplarına giren Zodiac, birçok filme ilham olduğu gibi birçok kitapta da ana tema kendisi oldu. Kendi kod adı ile yayınlanan ABD filmi Zodiac tüm dünyada izlenme rekorları kırarken, bu cinayetleri işleyen kişi hala bulunamamıştı. Hala nerede olduğu bilinmeyen gizemli seri katilin 1960-1970 yılları arasında polislere gönderdiği mektuplarda gizlediği şifreler yeni çözülebildi. O yıllarda mektuplarında ki şifreleri çözmeye çalışan polisler ile adeta dalga geçerek cinayetlerini işlemeye devam eden Zodiac’ın şifrelerini David Oranchak adlı şifre kırıcı şahıs çözdü ve uzun yıllardır bu şifreleri çözmek için uğraştığı ifade edildi. 340 ayrı sembolden oluşan bu şifreleri çözen David Oranchak’ın ifadelerine göre Zodiac’ın yazdıkları her şeyin kamuoyu ile paylaşılamayacağı bilgisine yer verildi.

 

Çözülen Şifreler İçerisinde Neler Yazıyor?

121220201057439293380.jpg

Zodiac’ın çözülen şifrelerinde yazdığı ifade edilen şeyler polis tarafından şöyle açıklandı; “Umarım beni yakalamaya çalışırken çok eğlenirsiniz. Gaz odasından korkmuyorum; çünkü daha erken cennete gitme şansım olacak. Çünkü benim için çalışacak yeteri kadar kölem var artık”.

zodiac-e3d6.jpg

Zodiac’ın çözülen şifrelerine dair daha fazla bilgi veremeyeceklerini ifade eden ABD polis departmanı, kurbanların ailelerinin hassasiyetlerini gözeterek bazı bilgileri paylaşamayacaklarını ifade ettikleri bildirildi. 14 yıldır bu şifreler üzerinde çalışan Oranchak’ın ise daha bu konuda çalışmalarına devam edeceği de ifade edildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.