Aldatılmak Nasıl Bir Duygu? Aldatıldıktan Sonra Ne Yapmalı?

Aldatılmak Nasıl Bir Duygu? Aldatıldıktan Sonra Ne Yapmalı?

Aldatılan insanların girdiği psikolojik bunalımlar ve yaptırdıkları çeşitli fiziksel değişimler göze çarpmaktadır. Aldatıldıktan sonra ne yapmanız gerektiğinden bahsederek sizi büyük bir yükten kurtaracağız.

Bir ilişkiye başladığımızda karşımızdaki kişinin bazı konularda nasıl davranacağını tahmin edebilmek gibi bir yeteneğimiz maalesef yok. O yüzden ilişkinin ortalarında veya başlarında yaşayabileceğimiz aldatma tehlikesi insanları biraz korkutuyor. Kimileri aldatılmadığı halde aldatılmış gibi paranoya yapıyor ve sürekli olarak sevgilisinin mesajlarını karıştırıyor. Oysa ki bu konuda endişe yapmak yerinde hayatı akışına bırakmak çok daha doğru olacaktır. Peki ya aldatıldıysanız ne yapmalısınız? İhanete uğrayan insanların nasıl hissettiğini yaşamadan bilemeyebilirsiniz. 

Aldatılmak Nasıl Bir Duygu?

Aldatılan insan, kendini oldukça değersiz hisseder. Çünkü insanda şöyle bir algı oluşur: Bende bulamadığı onda bulabildiği ne var? gibi bir yaklaşım içerisine girer. Aynadan kendine baktığında yüzünü ve vücudunu inceler. Sorunun fiziksel olabileceğini düşünerek kendini beğenmemeye başlar. Özgüvenini belki de uzun süre yitireceği bu olay sonrasında arkadaşlarından destek isteyebilir. Aldatılmanın yalnızca özgüvene değil depresyona da büyük etkisi vardır. Aldatılan insanlar davranışlarını sorgulayabilir. Acaba yanlış mı davrandım veya kötü bir şey mi yaptım sorunsalı gittikçe artmaya başlar.

Aldatılmanın Etkileri Nelerdir?

Özellikle kadınlarda görülen en önemli etkilerden biri de saç kestirmektir. Çeşitli bunalımlarda ve depresyona varan olaylarda kadınlar görünümüyle ilgili bir değişiklik yapmak ister. Bunun en basit ve pratik yolu da saç kestirmektedir. Eğer saçını kestirmiyorsa boyatmayı tercih edebilir. Fakat bunun elbette ruhsal boyutları da vardır. Çeşitli bunalımlar ve ağlama krizlerinin yaşanması ilk zamanlarda çok normaldir. Daha sonraki evrelerde ise bunları atlatabileceğiniz yöntemleri anlatacağız.

Aldatma Neden Olur

Peki aldatma neden gerçekleşir? Aldatılan kişinin aslında sorunun kendisinde değil karşı tarafın ahlaksızlığında ve sadakatsizliğinde olduğunu bilmesi gerekir. Eğer aldatılan siz iseniz bunu anlamalısınız. Çünkü aklı başında olan ve kendisine hakim olabilen bir insan kimseyi kolay kolay aldatmaz, aldatamaz. Yani sizin yerinize bir başkasıyla sevgili olsaydı muhtemelen onu da aldatacaktı. Sorunun kendisi siz değil aksine aldatma eylemini gerçekleştiren kişidir. Bu sözler bir avutma değil, psikolojiyle ilgili gerçeklerdir. Birlikte olunan kişiyi beğense de beğenmese de aldatma konusu karşı tarafın ilgisini çekiyorsa onu durdurabilecek tek şey yine kendisidir. O yüzden aslında ahlaktan yoksun olan bir kişiden kurtulduğunuz için ve hayatınızın geri kalanına çok daha berrak devam edebileceğiniz için mutlu olmalısınız. Bu süreçte elbette hayatınızda bazı değişiklikler yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Aldatıldıysanız Ne Yapmalısınız?

Aldatılan insanların mutlaka en az bir sosyal aktivite ile uğraşması gerekiyor. Hatta düzenli olarak yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz. Bunun haricinde evdeyken de farklı bir uğraş ile vakit geçirmeniz önerilir. Arkadaş çevrenizle daha önce hiç gitmediğiniz bir yerlere gidebilirsiniz. İnsanlarla bol bol iletişim kurun ve aslında dünyanın o kişiden ibaret olmadığının bilincine varın. Kendinize çok iyi bakın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.