Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Ayakkabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Hayatımız boyunca bazı dönemlerde sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Her sağlık sorununun kendine özgü belirtileri ve çeşitleri bulunuyor.

Hayatımız boyunca bazı dönemlerde sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz. Her sağlık sorununun kendine özgü belirtileri ve çeşitleri bulunuyor. Bazı şeyler yaparak sağlığımıza dikkat etmeye çalışıyoruz. Sağlık her şeyden önce gelen bir şeydir. Sağlıksız bir hayat bize çok zorluk yaşatabiliyor. Bazı durumlarda ayakkabılarımız kokabiliyor. Bunun nedenini iyi bir şekilde araştırmalıyız. Ayakkabılarımızın kokma nedeni yüksek ihtimalle ayaklarımızdan kaynaklıdır. Ayaklarımız bazı sebeplerden kokabilir.

Bunun tam nedenini anlamak için bir uzman doktora görünmek gerekir. Kendimiz bir tanı koyarak yanlış çözümlere yönelebiliriz. Bu gibi durumlar işleri daha kötüye götüreceği gibi, farklı sorunlarla da karşılaşabiliriz. Bunların önüne geçmek için mutlaka bir uzman hekime gözükmek gerekir. Ayak kokuları bizi bazı durumlarda mahcup edebilir. Bu gibi durumlarda utanabiliriz ve kendimizi kötü hissederiz.

Ayak Neden Kokar?

Ayak kokmasının birçok sebebi olabilir. Bu sebebi bulmak uzman doktorların işidir. Doktorlara başvurarak ayak kokusu şikayetinizi anlatmanız gerekir. Bazı testler sonucunda ayak kokusuna sebep olan sorunu bulabilirler. Ayak kokusuna sahip olabilecek bazı durumlar;

  • Ayakkabı kumaşının kaliteli olmamasından dolayı
  • Ayak üzerinde çok durmak ve çok hareket etmek
  • Sıcak yaz aylarında sık çorap değiştirmemek
  • Terleyen ayakların temizlenmemesi
  • Sürekli aynı ayakkabıyı veya çorabı giymek

Ayakkabı Kokusu Nasıl Önlenir?

Ayakkabı kokusu nasıl çıkar sorusuna cevap olarak bazı çözümler bulunuyor. Fakat bu çözümlerin sürekli olarak yapılması gerekir. Özellikle ayak kokularına ayağın terlemesi sebep olur. Ayağınızı terleten ayakkabılar giymek ayağınızı terletecektir. Aynı zamanda rahat çoraplar giymeniz gerekiyor. Ayağınız terlediğinde ayaklarınızı yıkamalı ve mevcut çorabınızı değiştirmelisiniz. Bu durumları sürekli olarak yaptığınızda ayak kokunuzun azaldığını göreceksiniz. Ayaklarınızı her gün yıkamalısınız. Ayak yıkamanın sağlık açısından başka faydaları da bulunuyor. En etkili yöntemler;

  • Ayak terlediğinde gerekli bakımın yapılması
  • Terli çorabın tekrar giyilmemesi
  • Aynı ayakkabının sürekli olarak giyilmemesi

Bu yöntemleri uyguladığınız taktirde ayak kokunuzun gün geçtikçe azaldığını fark edeceksiniz. Yaz aylarında veya spor yaparken spor ayakkabı giyiyoruz. Bu ayakkabılar rahat olduğu için tercih ediliyor. Fakat spor yaparken tüm vücudumuz terliyor. Ayaklarımızda terlediği için, kokuya sebep olabiliyor. İşlemlerimiz bittikten sonra ter kurumadan ayakkabıyı ve çorapları değiştirmeliyiz. Tabi ki bunları yaparken mutlaka ayaklarımızı yıkamalıyız. Ter kuruduğu taktirde, ayaklarınız kokuya sebep olacaktır. Spor ayakkabı kokusu nasıl giderilir sorusunun cevabı olarak yukarıdaki yöntemleri söyleyebiliriz.

Ayak Sağlığının Önemi

Ayak sağlığı sadece koku için önemli değildir. Bazı hastalıklara ayak sebep olabiliyor. Ayaklarımız en çok ihtiyaç duyduğumuz araçtır. Yürüyebilmemiz veya koşabilmemiz için çok önemlidir. Ayaklarımızın bakımlarını iyi yapmalıyız. Zamanımız oldukça krem kullanarak nemlendirmeliyiz. Aynı zamanda ayaklarımızı yıkamanın faydaları oldukça fazladır. Siz de bu yöntemleri uygulayarak ayaklarınızın sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Çok büyük hastalıklar bazen ayaktan başlayabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için bakımlarını yapmalısınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.