Aynadaki Siz! Maruz Kalma Etkisi!

Aynadaki Siz! Maruz Kalma Etkisi!

Bu içerikte aynada ve fotoğraflarda farklı görünmemizin sonucunda ele alınan maruz kalma etkisini irdeleyeceğiz. Fotoğraftaki biz ile aynadaki biz neden farklıyız ve maruz kalma etkisi bu anlamda ne manaya gelir?

 

 

Bu içerikte aynada ve fotoğraflarda farklı görünmemizin sonucunda ele alınan maruz kalma etkisini irdeleyeceğiz. Fotoğraftaki biz ile aynadaki biz neden farklıyız ve maruz kalma etkisi bu anlamda ne manaya gelir? Buna bakınacağız.

 

Aynadaki Siz ve Gerçek Siz

aynaya-bakan-kiz.jpg

Çoğu kişi şunu fark etmiştir; sol elimiz aynada sağ elimiz olmakta, sağ elimiz aynada sol elimiz gibi görünmektedir. Yani aslında ayna karşısındaki kişi fiziki olarak tam tersimizdir. Yani bizler aslında hayatımız boyunca tam tersimizi görürüz, ta ki fotoğraftaki kendimiz ile karşılaşıncaya dek. Fotoğraftaki kendimiz tam olarak herkesin gördüğü biziz ve biz bu gerçek kendimize çok alışkın değiliz. Tercih yapmak istediğimizde ilk başlarda aynadaki görüntümüz daha etkileyici gelebilmekte; çünkü sürekli gördüğümüz biz aynadaki görüntümüzdür. Tam bu noktada maruz kalma etkisinden bahsedebiliriz. Maruz kalma etkisi bizi sürekli aynadaki yüzümüz ile muhatap tuttuğu için artık biz bu yüz ile tanırız kendimizi. Fotoğraftaki asıl biz ilk etapta kendimize farklı gelsek de zamanla bu farklılık kendini olağanlığa bırakır ve bu alışma eylemi maruz kalma etkisi ile açıklanmaktadır.

Bu argümandan yola çıkarak daha önce gözümüze güzel gelmeyen biri zamanla daha çekici gelebilmektedir ve bu gelen çekiciliğin tek açıklama maruz kalma etkisidir. Kişi o şeyi veya yüzü gördükçe alışmaya başlar ve bu alışkanlık ile artık daha güzel görebilmektedir. Bu etkinin kendisi birçok fobide de kendisine yer bulabilmektedir. Fobimiz bir fare görmek ise o fare görme eylemi ne kadar sıklıkla gerçekleşirse artık alışkanlıkla birlikte fobiyi aşma imkanı ortaya çıkmaktadır. İşte bu alışma sürecinin sonucuna da maruz kalma etkisi diyebilmekteyiz.

 

Maruz Kalma Etkisi ve Reklamlar

Maruz kalma etkisi günlük hayatımızın çoğu yerinde yer almaktadır. Örneğin reklamda çıkan bir marka, maruz kalma etkisi üzerinden tanınma ve tercih edilme yoluna girmektedir. Bazen kişiler bu reklamları görünce, reklam ile birlikte kendi fikrinin değişmediğini düşünerek yapılan reklamın gereksiz olduğu fikrine girebilmekte; ama durum bu kadar basitçe açıklanacak bir şey değildir. Maruz kalma etkisi zamana yayılan bir süreçtir ve bu gereksiz görülen reklam yaşamımızın bir yerinde kendini var edebilmektedir. Bir deterjan almak istediğinde ve bunun kaliteli bir şey olmasını istediğinde maruz kalma etkisi ile birlikte reklamda sürekli gördüğün markayı tercih etmeniz sürpriz olmayacaktır. Öyle ki bu seçimi yaparken de reklamın gereksizliği akla gelmeyecektir ve maruz kalma etkisi uzun süreçte kişinin ilk düşüncelerini unutturmuştur öylece.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.