Cinselik Olmadan İlişki Yürütülebilir mi? Cinsellik Arzusu Neden Azalıyor?

Cinselik Olmadan İlişki Yürütülebilir mi? Cinsellik Arzusu Neden Azalıyor?

Cinsellik pek çok insan için günümüzde de tabu durumunu korumaktadır. Cinsellik olmadan ilişkinin yürüyüp yürümediğini merak ediyorsanız size cinselliğin aslında ne olduğunu anlattığımız bir yazı hazırladık. Cinsellik ilişkinizi etkiler mi?

İnsanlar cinselliğin aslında bir araç olduğu ve asıl amacın aşk olduğunu savunuyor. Oysa ki bilinmeyen bir şey varsa o da aşkın içerisinde cinselliğin olduğudur. Yani aşk cinsellikten kopuk veya ayrı bir unsur değildir. Bu noktada insanlar cinsellik olmadan aşkın yaşanıp yaşanamayacağını da merak ettiği doğrudur. İlişki yürütebilmek için cinsellik şart mıdır? Cinsel ilişki olmadan ilişki yaşayamaz mıyız? Bu tip ve buna benzer soruların en çok da kadınlar tarafından sorulduğu biliniyor. Sizlere vereceğimiz cevap doğrultusunda cinsellikten ne anladığınız ve cinselliğin tam olarak ne olduğu gibi detaylı konulara ineceğiz.

Cinsellik Olmadan İlişki Yürür mü?

Cinsellik ne demektir? Cinsellik iki tarafın birbiriyle olan duygusal yaklaşımlarının genel adıdır. Yani sizin sevgilinizi öpmeniz koklamanız da aslında bir cinsel eylem sayılmaktadır. Dolayısıyla cinsellik olmadan ilişkinin yürüyüp yürümeyeceğine siz karar verin. Karşınızdaki insanla herhangi bir samimiyet olmaksızın birliktelik yaşamak veya bir şeyleri paylaşmak mümkün olmayabilir. Ona sarılmak onunla beraber vakit geçirmek oldukça güzel bir deneyim olacaktır. Çünkü siz onu seviyorsunuz ve kelimenin tam anlamıyla ona aşıksınız. Dolayısıyla cinsellik tanımı da bunlarla bağlantılıdır. Yalnızca cinsel ilişkiye girmek değildir.

Cinsellik çok genel bir tanım olduğundan ötürü cinselliği yaşamamın iki tarafında samimiyetlerinde azalma meydana getirebileceğini unutmayın. Birbirinizi sevmenin yapı taşlarından biri olan cinsellik sizin samimiyetinizi bozmaz aksine ona hayat verir. Çünkü sevdiğiniz insanı koklamak öpmek ve ona dokunmak kişiyi daha çok bağlar. Oksitosin salgılanması da bu sayede gerçekleşir. Oksitosin, halk adıyla aşk hormonu olarak bilinmektedir. Karşı tarafı daha çok sevmeniz ve ona bağlanmanız bu hormon sayesinde gerçekleşir.

Cinsel İsteksizlik İlişkiyi Bitirir mi?

Cinsel ilişkilerde yaşanan isteksizliklerin önüne geçebilmek mümkündür. Bu konuda sorunun ne olduğu saptanmalıdır ve iki tarafın da bu sorundan haberi olmalıdır. Eğer ejakülasyon yani boşalma anlamında belli başlı sorunlar var ise bunlar terapistle veya çeşitli yöntemlerle çözülebilir. Sevdiğiniz insanla beraber profesyonel destek almaktan çekinmeyin. Sizler için üretilebilecek pek çok çözüm yöntemi var. Soruna bağlı olarak çözümler de ortaya çıkacaktır.

Eğer cinsel arzunuz her geçen gün azalıyorsa bunun temelinde yatan şeyi bulmalısınız. Hormonlarınız da bir sıkıntı olabilir veya karşı tarafı ilgilendiren bir sıkıntı vardır. Mesela karşı tarafın hijyen konusunda dikkat etmemesi bile sizin cinsel arzunuzu söndürebilir. Bu konuda sevgilinizle veya eşinizle konuşarak durumu ona izah edebilirsiniz. Böylelikle karşılıklı anlaşarak cinsellik sorununuzu çözüme kavuşturmanız mümkündür. Eğer beraber çözemeyeceğiniz bir durum ise profesyonel destek almanız gerekebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.