Çocuk Merakı Nerden Gelir ve Etkileri Nelerdir?

Çocuk Merakı Nerden Gelir ve Etkileri Nelerdir?

Çocuklar ve daha doğrusu tüm insanlar 4 yaşından itibaren ciddi bir merakın içine girmeye başlarlar. Dünyayı anlamaya çalıştıkları yaşlara giren insanlar bu dönemlerde her şeyi sormaya başlarlar.

 

 

Çocuklar ve daha doğrusu tüm insanlar 4 yaşından itibaren ciddi bir merakın içine girmeye başlarlar. Dünyayı anlamaya çalıştıkları yaşlara giren insanlar bu dönemlerde her şeyi sormaya başlarlar. Gördükleri her şey için bunun ne olduğu merakı ile bazen oldukça yorabilirler bile. Bu merak insanların dünyayı anlamaya başlamalarının ilk adımı olarak kişinin yaşamında kendisine yer etmeye başlar. Gördüğü her şeyi sormaya başlayan kişi ömrü boyunca kullanacağı birçok anlamı ve nesneyi bu dönemde tanımaktadır. Gökte uçan uçağın ismini size sorarak öğrenmiştir belki ve bir insanın yaşamındaki ilk sorusuna siz cevap vermişsinizdir belki de ve bu merak ile birlikte o çocuğun büyüyüp pilot olduğunu farz edin. İşte yaşam bu noktalardan bakınca oldukça ilginç bir yönüyle görülebilmektedir. Küçük bir adım gelecekteki büyük bir adımın habercisi olabilir. Bu sebeple 4 yaşından itibaren artış gösteren çocukların soru sorma eylemleri de bu küçük hareketlerin bir yumağıdır.

cocugum-surekli-soru-soruyor.jpg

Aslında 4 yaşından önce de çocuk sorular sorabilmektedir; ancak 4 yaşından itibaren sorulan sorular biraz daha dünyayı anlamaya çevreyi ve koşulları görme üzerine olduğu için bu yaştaki merak ve bu merak ile gelen sorular biraz daha dikkat gerektiren bir konudur. Bu konuya eğilip biraz üzerine düşününce çocuğun soru sorması oldukça güzel bir şey olarak görülebilir; ayrıca soru soran çocuğa verilen cevaplar da yine oldukça önemlidir. Sorulan sorulara verilen cevaplar ile birlikte o çocukta bir karşılık ve anlam oturması olacaktır. Bu sebeple verilen cevapların dikkatle seçilmesi gerekmektedir. Bir çocuğa cevap verirken öyle konu ile hiçbir şekilde alakalı bir şey olmamalı; ancak idrak edemeyeceği bir şey sormuşsa buna cevap olarak hayal gücüne hitap eden cevaplar verilebilmelidir.

 

Soru Sormanın Yaşamın İlerisindeki Etkileri

Çocuklarda soru sormaya başlamak yaşamı anlamaya başlamak olarak görülmelidir. Yaşama bir anlam biçmeye ve etrafında olup bitenlerin ne olduğuna dönük düşünmeye başlayan çocuklar gelecek yıllarının temellerini atıyor olmaktadırlar. Bu temelleri sordukları sorular ile aldıkları cevaplarla oturtan çocuklar yaşamının ilerisinde bu verilen cevaplar ile var olacak ve düşünürken bu anlara gelecektir belki de. İnsanların yaşı ilerledikçe tecrübe kazanmaya ve her gün yeni bir şeyler öğrenmeye başlarlar. Bu noktada soru soran çocuğun ise böyle görülmesi gerektiğini önemlidir; ancak bu çocuk için her şey yeni başlıyordur ve daha soracağı şeyler çoktur bu sebeple yorulmadan bıkmadan ona vereceğiniz her etkili cevap onun daha güçlü bir yaşama erişmesine katkı sunacaktır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.