Çocuklar İçin Soysal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çocuklar İçin Soysal Medya Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Artık milenyum çağının yaşamlarımıza getirdiği gerçeklerden biri olan dijital dünya herkesin en çok kullandığı ve bulunduğu alanlar olabilmektedir. Bu alanlarda bizler yer alırken, çocukların da buralarda olabileceğini düşünmek gerekir.

 

 

Artık milenyum çağının yaşamlarımıza getirdiği gerçeklerden biri olan dijital dünya herkesin en çok kullandığı ve bulunduğu alanlar olabilmektedir. Bu alanlarda bizler yer alırken, çocukların da buralarda olabileceğini düşünmek gerekir. Birçok dijital uygulama ve platform, çocuklar için bir dizi önlemler alsalar bile bunlar yeterli olmamaktadır. Bu noktada asıl iş ebeveynlerin üzerine düşmektedir. Çocuklar için sosyal medya kullanımı nasıl olmalıdır?

Sosyal medya oldukça yanıltıcı ve rahatsız edici içeriklerle donatılabilmektedir. Birçok kişinin kullanımına dair fikir sahibi olamadığı sosyal medyada paylaşılan bazı şeyler bırakın çocuklar için yetişkinler için bile olumsuz olabilmektedir. Tam da böylesi bir ortam ve platformda çocuğun sağlıklı bir yaşam sürmesi ve sosyal medyada zarar görmemesi nasıl sağlanabilir.

 

Çocuğu Sınırlamak

kidsfacebook-759.jpg

Çocuğunuz için sosyal medya kullanımına elbette izin verebilirsiniz; ancak bu izin sınırlı olmalıdır. Günlük belli bir süre kullanımına izin verilmeli ve bu süre en fazla 1,5 saat olmalıdır. Bu süre dışında çocuğunuzun sosyal medya veya benzeri platformlar kullanmasına müsaade etmemelisiniz. Ayrıca bu süre içinde etkileşim kurabileceği kişilerin sadece arkadaşları veya çocuk platformları olmasına da dikkat etmelisiniz. Çocuklar sosyal medyayı yetişkinlerden daha ayrıntılı öğrenebilmeleri sebebiyle bazı gizlilik ayarları ve detayları da sık sık kontrol etmenizde fayda olacaktır.

 

Şifresi Sizde de Bulunsun

Çocuğun kullandığı sosyal medya hesaplarının şifreleri ve bilgileri kesinlikle sizde de olmalıdır. Arada kontrol etme veya sürekli sizde açık halde sizin kontrolünüzde sosyal medyayı kullanması şart olmaktadır. Bazı siber saldırılar veya olası daha farklı problemler yaşanmaması adına siz çocuğunuzun bu hesaplarını onunla birlikte kullanarak denetleyin. Kimlerle mesajlaştığına kadar her şeyi kontrol etmek sizin hakkınız ve onu korumak sizin görevinizdir bunu unutmamanız gereklidir. Ayrıca bu kontrolü çocuğunuza da idrak ettirmenizde fayda olacaktır.

 

Dijital Dünyayı Anlatın

Çocuğun en sağlıklı şekilde sosyal medya veya dijital platformları kullanabilmesi için bilinçli olması gerekmektedir. Sosyal medya da kişisel fotoğraf ve bilgi paylaşımının hassas bir şey olduğunun idrak ettirilmesi gerekilen çocuklarda ayrıca, birçok olası güvenlik sorunundan da bahsedilebilinir. Yine dijital ortamda dolanan her bilginin veya görselin sorgulanabilir olduğunu belirterek, her şeye inanması gerektiğini ifade etmenizde de fayda olacaktır. Ayrıca bu dünyanın sanal bir dünya olduğunu bilen çocuklar buradan kaynaklı olası psikolojik sorunlara girmesi de engellenmiş olacağı için sosyal medya ve dijital ortam için gerekirse bir uzman desteği bile alınabilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.