Çocuklar Neden Yalan Söyler? Nasıl Vazgeçirtilir?

Çocuklar Neden Yalan Söyler? Nasıl Vazgeçirtilir?

Çocuklar yalan söyleme konusunda kendilerince bazen uzman hislere girebilirler. Yani öyle bir yalan söylerler ki kendileri bu yalanı fark edileceğini hiç düşünmezler bile. Oysa bir çocuğun yalan söylediği apaçık belirgin bir durum olabilmektedir.

 

 

Çocuklar yalan söyleme konusunda kendilerince bazen uzman hislere girebilirler. Yani öyle bir yalan söylerler ki kendileri bu yalanı fark edileceğini hiç düşünmezler bile. Oysa bir çocuğun yalan söylediği apaçık belirgin bir durum olabilmektedir. Birçok sebepten kaynaklı yalan söyleme huyuna girişebilen çocuklarda, genellikle yalan bir tür oyun kabul edilir veya yalan ile durumdan kaçış hedeflenir. Bir nevi olayın kendisinden veya ortada olan durumdan kurtulmak adına yalana başvurabilen çocuklarda bu davranışların bazı sebepleri biraz dikkat edildiği takdirde fark edilebilmektedir.

Bile isteye söylenen ve gerçeğin üstünün kapatılması mantığına dayanan yalanın kendisi çocuklar için de aynı mantıkla işlemektedir. Yalan söyleyen bir çocuk bunun gerçek olmadığını bilmektedir elbette; ancak yalanın oyun olduğunu düşünmesi veya kendince masum kabul etmesi de oldukça olasıdır. Burada ebeveynin yapması gereken şey, çocuğu yalan söylemeye iten sebepleri bulma ve bunlara çözüm üretmek olmalıdır.

cocuklarda-yalan-soyleme.jpg

Çocuklarda yalan söyleme huyu çok küçük yaşlardan başlayabilmektedir. Konuşmayı yeni öğrenen bir çocuk bile bazen bunu bir oyun olarak görüp yalan söyleyebilmektedir. Hatta iyice abartırsak bebeklerin bile yalandan ağlayabildikleri olabiliyor; ancak bizler bu içerikte ölçüyü konuşmayı öğrenmiş çocuklardan tutacağız. Yalan söyleme huyu çocuklarda görülmesi oldukça normal olsa da sebeplerinin bulunup, varsa yapılması gerekilenlerin yapılmaması ile birlikte bu huy çocukta ilerleyen yaşlarda da bir karaktere dönüşebilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin muhakkak buna sebep olan nedenleri bulması gereklidir.

 

Neden Yalan Söylerler?

Çocuklar yaşamı öğrenme ve deneyim etme sürecini yaşamaktadırlar. Yani bebeklik dönemi ile ergenlik dönemi arsındaki o gelişim sürecini deneyim etmektedirler. Bu deneyim süreci yeniliklere açık olduğu gibi, beraberinde bazen karmaşaya da sebep olabilir. Bu karmaşa öyle bir şey yaratır ki, çocuk bazen bu karmaşa içinde yalanın etkili bir şey olduğunu düşünmesi olağan kabul edilebilir. Belki de yalanın iyi bir kurtarıcı olduğunu da fark etmiş olabilir. Birçok sebepten kaynaklı yalan söyleyebilen çocuklar için bazı nedenler ise şöyle sıralanabilir;

  • Çocuk yalan söyleyerek daha kabul edilebilir biri olmayı dileyebilmektedir.
  • Ebeveynleri kandırmak bazen çocukların hoşuna gidebilir.
  • Bir durum veya olaydan kaçış yolu olarak yalan başvurulabilir.
  • Yalanın kendisini oyun olarak düşünme mantığı.
  • Yalanlar ile daha çok şey bildiğini gösterme çabası olabilir.

Bu tür yalan durumlarında, yalan söyleyen çocuğun neden yalan söylediğinin bulunması gerekmektedir. Bu durumun fark edilmesi ile birlikte buna dönük çözümler için gerekirse uzman desteği bile düşünülmelidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.