Çocuklarda Sık Karşılaşılan Korkular Nelerdir?

Çocuklarda Sık Karşılaşılan Korkular Nelerdir?

Çocuklarda korkular ve büyüme orantılı bir şekilde gitmektedir. Büyümeye başlayan çocuk korkuları ile baş etme konusunda da gelişim gösterebilmektedir; ancak bazı yanlış yaklaşımlar sebebiyle bu korkular kalıcı

 

 

Çocuklarda korkular ve büyüme orantılı bir şekilde gitmektedir. Büyümeye başlayan çocuk korkuları ile baş etme konusunda da gelişim gösterebilmektedir; ancak bazı yanlış yaklaşımlar sebebiyle bu korkular kalıcı olabilmekte ve çocuk uzun yıllar bu korkular ile yaşayabilmekte, sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

0x0-cocuklar-ve-korkulari-1555057751285.jpg

Çocuklar bebeklikten itibaren bazı korkular yaşamaya başlayabilmektedir; ancak bu korkular onların yaşamsal faaliyetlerini etkilememektedir. Yaşamsal faaliyetlerini etkilemeyen korkulara ek dış etkenler ortaya çıktığında, çocukta bu korkular ile baş edebilmek zorlaşabilmektedir. Bu konuda ebeveynlerin çocuk korkularına dikkat etmesi ve bu korkuları büyütmemesi gerekmektedir. Yaşamsal olarak korkuları tarafından beslenen çocuklar bu korkuları da beraberinde büyüterek büyük sorunlar yaşayabilmektedir.

 

Yaşlarına Göre Bazı Çocuk Korkuları

  • İlk 6 ay boyunca bebeğin korkuları biraz daha seslere ve hareket eden nesnelere karşıdır. Hareket eden bazı nesnelere anlam veremeyen bu bebekler bazı korkular yaşayabilmektedir. Ayrıca yüksek sesli ortamlar yine bu bebeklerin korkularını oluşturmaktadır.
  • 6 ila 12 aylık bebeklerde yaşanan korkunun temeli değişmektedir. Bu yaşlarda artık korkunun ana kaynağı yabancı kişiler olmaktadır.
  • 1 ila 5 yaş arası çocukların korkularına baktığımız zaman biraz daha dünyayı anlamaktan gelen korkular olduğunu fark edebiliriz. Bu yaştaki çocuklar ailelerinden kopma korkusu yaşayabilmektedir. Ayrıca karanlık ve hayvanlar yine bu çocuklar için doğal korkular olmaktadır.
  • 3 ila 6 yaş aralığı çocukların korkuları hayal dünyalarının gelişmesi ile pekişmektedir. Hayaletlere veya bazı yaratıklara inanma ile birlikte bu tür varlıklara karşı korkular baş gösterebilmektedir.
  • 6 ila 12 yaş aralığı çocuklarda ise tam olarak artık yaşamın korkuları ortaya çıkmaktadır. Bu yaştaki çocuklar yara almaktan ve başarısız olmaktan korku yaşayabilmektedir.

 

Korkulara Karşılık Ailelerin Yapabilecekleri

Yukarıda bahsettiğimiz çocuk korkularının ortaya çıkması normal olarak kabul edilmekle birlikte kalıcı olma ihtimali taşımaktadır. Bu sebeple aileler bu korkulara dikkat ederek kalıcılığı ortadan kaldırmalıdırlar. İşte dikkat edilmesi gerekilen bazı önemli hususlar.

  • Çocuğu kontrol altında tutmak adına bazı korku öğelerinden beslenilmemek ve çocukları bu yolla korkutmamak gerekir.
  • Çocuğa karşı aşırı korumacı tavırlar sergilenmemeli, çocuğun korkuları ile baş etmesine destek olunmalıdır sadece.
  • Çocukların kendini ifade etmesine olanak vermek önemlidir. Kendini ifade eden çocuk korkularından bahsedebilecektir ve bu sonuçla birlikte çocuğun korkularını anlayabilmek ve ona göre davranmak gerekmektedir.
  • Çocuğun korkularını temellendirip buna çözüm odaklı yaklaşmak ve ev ortamını çocuk için güvenli bir yer olarak hissettirmek korkuların aşılmasında önemli etkenlerdir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.