Çocukların Zeka Gelişimini Arttıran Besinler Nelerdir?

Çocukların Zeka Gelişimini Arttıran Besinler Nelerdir?

Çocuğunun daha zeki ve zihinsel gelişimi yüksek bir insan olmasını isteyen her bir ebeveyn onlar için araştırma yapar. İşte çocuğunuza yedirebileceğiniz sağlıklı ve zeka gelişimini arttıran besinleri sizlerle paylaşıyoruz.

Çocuklarımız, küçüklükten itibaren nasıl gelişirlerse ileri zamanlarda da bunun etkilerini yaşayacak. Yani siz çocuğunuz için ne kadar fazla çaba sarf eder ve onun iyiliğini sağlarsanız aslında onun çocukluk evresi sonrası yıllar boyu bu birikimle yaşayacağını söyleyebiliriz. Zeka da aynı şekilde küçüklükten itibaren etkisini göstermektedir. Çocuğunuzun zeka gelişimine katkıda bulunarak onun hayatta çok daha iyi ve kararlarında mantıklı olmasını sağlayabilirsiniz. Pek çok insan beslenmenin yalnızca karın doyurmaktan ibaret olduğunu düşünüyor. Oysa ki iyi bir sindirim sistemi, sağlıklı bir vücut ve zeka beslenme ile alakalı olabilmektedir. Kaliteli beslenmeyi hayatınızın bir gereksinimi haline getirdiğinizde çocuklarınız da bundan olumlu etkilenir ve büyüme çağında önemli gelişimlere imza atar. İşte çocuklarınızın zeka gelişimine katkı sunacak besinler...

Çilek

Çilek tüketimi, içeriği nedeniyle daha fazla tercih edilmelidir. Meyveler arasında zekaya olan etkisi en fazla olan besinlerden biri olan çileğin fisetin ve flavonol bileşiklerin barındırdığını biliyor muydunuz? Kişisel gelişimin yanı sıra zeka gelişiminin de çocukların başarılı bir hayata sahip olmasında büyük önemi var. Aynı zamanda faydalı besinler kişinin ruh sağlığını da koruyor. Bu nedenle çilek gibi pek çok besinin düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Avokado

İçerisinde bulunan sağlıklı yağların ve zeka gelişimine katkı sağlayan etmenlerin çocuklar için de faydalı olduğu belirtiliyor. Hafızayı daha güçlü kılan bu meyve, beslenme programına dahil edilmelidir. Hafızanın yanı sıra zihin gücünü de harekete geçirmekte olan avokado, kişisel gelişimin olmazsa olmaz meyvelerinden biridir.

Ispanak

Zeka gelişimi akla geldiğinde çizgi filmlerden de hatırlayabileceğimiz ıspanak, çeşitli vitamin gruplarını içerisinde barındırıyor. Zeka gelişimine katkı sağlayan flavonoidlerin ıspanakta bulunduğu bilinmekte. Aynı zamanda A,E, C ve K vitaminlerini çocuklarınıza kazandırmak için ıspanak tüketimini arttırabilirsiniz. Sebze olması dolayısıyla çocuğunuza sevdirebildiğiniz takdirde onun gelişimi açısından önemli bir atılıma imza atmış olacaksınız.

Zihinsel Gelişim İçin Zerdeçal

Zerdeçal, genellikle yemeklerin içerisinde kullanılır. Ancak zerdeçalın sağladığı etki yalnızca tat amacı gütmemektedir. İçinde birçok faydalı şey bulunmakta. Zihinsel gelişime katkı sağladığı bilinen zerdeçal, kurkumin pigmentini içermektedir. Çocuklarınızın sağlığı için yemeklerine zerdeçal katabilirsiniz. Çünkü küçük yaştan itibaren çocukların zihinsel ve zeka gelişimine ne kadar fazla destek olursanız ileri yaşlarda çocuğunuz için çok daha iyi olacaktır. Onun geleceğini önemseniyorsanız sizlere belirttiğimiz besinlerden düzenli olarak vermeye çalışın. Yalnızca bu besinler değil ceviz, badem gibi faydalı kuruyemişleri de çocuğunuza yedirebilirsiniz. Ayrıca zeka geliştiren aktivitelerle çocuğunuzun gelişimini desteklemeniz mümkündür.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.