Çocuklarla Yaşına Göre Hangi Oyunlar Oynamalıyız?

Çocuklarla Yaşına Göre Hangi Oyunlar Oynamalıyız?

Çocuklar belli bir yaşa gelene kadar, yaşamın kendisini bir oyun olarak algılarlar ve bu oyun serüveni onların ilerde nasıl bir yaşam ile karşılaşacaklarına etki etmektedirler. Bunu göz önüne alarak oyunların çocuklar üzerindeki etkilerinin

 

 

Çocuklar belli bir yaşa gelene kadar, yaşamın kendisini bir oyun olarak algılarlar ve bu oyun serüveni onların ilerde nasıl bir yaşam ile karşılaşacaklarına etki etmektedirler. Bunu göz önüne alarak oyunların çocuklar üzerindeki etkilerinin ne denli önemli olduğu kavranabilir. Oyun oynamak çocuk için bu kadar önemli bir meseleyken bu oyunlarında dikkatle seçilmesi asıl mühim konudur. Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişim yolları olan oyunlar; dil gelişimi, motor becerileri, sosyal iletişim konularında da oldukça elzem bir noktadadır. Yaşına uygun bir şekilde seçilen oyun ile birlikte çocuklarda gelişim istenilen seviyelere ve hatta daha ilerisine taşınabilir. Şimdi hazırsanız bu oyunların nasıl olması gerektiğini yaşlara göre belirleyelim.

1519977265.jpg

0-3 Yaş Çocuklar

Bu yaştaki çocuklar gelişimin ilk evresini yaşamaktadırlar ve bu sebeple oldukça önemli bir zaman dilimidir. Bu yaştaki çocuklar ile oynanacak bazı oyunlar için kullanılacak oyuncakların büyük parçalar olmasına dikkat edilerek, gelişimlerine odaklanmalıdır. Belki konuşmaya çalışmak veya yürütmeye çalışmak bile bu oyunların bir parçası olabilir.

 

3-6 Yaş Çocuklar

Hayal dünyasının devreye girdiği yaşlar olan 3-6 yaş aralığı bu hayal alemini destekleyen oyunlarla süslenebilir. Ayrıca ilk gelişimi tamamlayan bu yaştaki çocuklar için artık oyunların yeni bir anlamı vardır. Mantık ve spora dayalı oyunlar bu yaşlar için oldukça önemli olurken; motor becerilerine dönük bazı küçük oyunlar yapmakta yine bu yaştaki çocuklara oldukça hitap eden şeyler olmaktadır.

 

6-10 Yaş Çocuklar

Artık beden ve kafa olarak her şeyi anlamaya başlayan bu yaş aralığındaki çocuklarda mantık ve spora dayalı oyunların derecesi arttırılabilir. Küçük mantık oyunları ve mantık soruları belki de oldukça etkileyici olacaktır. Belki senaryo kurma ve bu senaryoları hayaller ile birleştirme, yaşam rollerinden bahsetmek ve tüm bunları oyunun parçası haline getirebilmek tam bu yaş aralığı çocuklar için oldukça etkilidir. Ayrıca hobilerinde ufaktan kazanılmaya başlandığı yaşlar olması sebebiyle, oyun dağarcığının daha geniş tutulması bu anlamda önemli olacaktır.

 

10-16 Yaş Çocuklar

Bu yaştaki çocuklar artık bir önceki tüm dönemlerin oyunlarını biriktirmiş bir kafada olmaktadır. Bu birikim ile birlikte artık gelişim çağının sonlarına doğru adım atmaya başlayan bu yaş aralığındaki çocuklar için mantık oyunları, sözel mantık çalışma oyunları ve hobileri artık bir oyun-gerçeklik kavramına oturtma zamanı gelmiştir. Örneğin gitar çalmak hem oyun, hem de bir hobi mantığına bu yaşlarda erişilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.