Darı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Darı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Darı tohumları buğdaya benzer ve besin maddesi olarak kullanılan bir tür tahıl ürünüdür. İnsan gıdası ile hayvan yemi olarak da kullanılır. Kuraklığa dayanıklı olduğundan dolayı kurak olan yerlerde çok fazla üretilebilmektedir.

Darı tohumları buğdaya benzer ve besin maddesi olarak kullanılan bir tür tahıl ürünüdür. İnsan gıdası ile hayvan yemi olarak da kullanılır. Kuraklığa dayanıklı olduğundan dolayı kurak olan yerlerde çok fazla üretilebilmektedir. Türkiye’nin pek çok bölgesinde yetiştirilmektedir. Aynı zamanda bozanın hammaddesini oluşturmaktadır.

Darının Faydaları

Vejetaryenler İçin Protein Kaynağı: et yemeyen kişiler için iyi bir protein kaynağı olan darıdan 1 fincan tükettiğiniz zaman 6 gram protein almış olursunuz. Et alımını azaltmak ya da diyet yapmak için tüketmek isterseniz darı düşük yağ içeren besinlerin arasında yer alır. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün amino asitleri içermese bile salatalar ile tüketildiği zaman gerekli olan amino asitleri almanıza yardımcı olur.

Mineral ve Vitamin Deposudur

Günlük hayatta ya da diyet yaptığınız zaman tüketeceğiniz darı B vitamini alımınızı arttırır ve metabolizmanın hızlanmasına yardım eder. Sinir sistemlerinin düzenlenmesi adına yararlı olan darı kırmızı kan hücrelerinin üretimini de arttırmaktadır. Sarı darıda yer alan mineral, magnezyum, çinko, bakır ile potasyum son derece fazladır. Bu vitaminler hem kas hem sinir fonksiyonlarında önemli rol üstlenirler.

Çölyak Hastalarına Faydalıdır: Glutensiz gıda barındıran darı çölyak hastalarının ihtiyaç duyduğu diyet için güvenlidir. Ekmek ile tahılın yerine geçebilen darı doyurucu özelliği ile iyi bir besindir.

Beden ve ruh bunalımına son derece iyi gelir.

Hücrelerin yenilenmesi için yararlı olur ve yenilenen hücreler gençleşmeye yardımcı olur.

Beyinin hızlı çalışmasına neden olur. Beyin faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkilidir ve hafızayı kuvvetlendirici özelliği vardır.

Yoğun yorgunluk durumlarında tüketilmesi son derece yararlıdır.

Göğüs hastalıklarının tedavi edilmesi için faydalıdır.

Ateş ya da ishal gibi hastalıkları önlemek ve hastalığın etkilerini ortadan kaldırmak için yardımcı olur.

Grip, nezle gibi dönemsel hastalıkların tedavisi için kullanılır.

Saç dökülmesi ile diş çürümesi gibi kökten çürümelere karşın iyi bir onarım vazifesi görür.

Bağırsak kurtlarının dökülmesi için de büyük destek sağlar.

Darı Nasıl Kullanılır?

l Darı hem yemeklerde hem de soslarda yoğun şekilde kullanılabilir. Yemeklerde taneli şekilde sunulabileceği gibi öğütülerek de kullanılabilir.

l Süt ve ayran ile karıştırılan darı sayesinde çok lezzetli yemekler yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz yemek kimi zaman ekmek olarak da ifade edilir ve hafif tadı ile çok sevilen bir ekmek olarak tüketilir.

l Muhabbet kuşlarının yeminin de ana maddesi olarak kullanılır.

l Darıdan elde ettiğimiz un hayatımızın farklı alanlarında da kullanılmaktadır.

l Darıdan elde ettiğimiz un kalorisi düşük ve lezzetli olduğundan dolayı son derece lezzetlidir.

l Ekmekleri, börekleri ve poğaçaları da darı unu ile yapabilirsiniz.

l Mayalandıktan sonra boza üretilmesinde de kullanılır. Boza Türkiye’de çok sevilen ve tercih edilen bir içecektir.

l Kuzey Afrika’da çok önemli bir besin maddesi olarak kullanılır. Lapa halinde kullanılması en fazla tüketilme yöntemidir.

l Darı tanelerini haşlayıp lapa olarak da yiyebilirisiniz.

l Bazı ülkeler darıdan bir çeşit içki elde etmek için de faydalanırlar.

l Hem büyükbaş hem de kümes hayvanları için yem olarak kullanılmaktadır. Darıdan yapılmış olan yem çok fazla yararlı olduğundan dolayı süt sağlayan hayvanların sütünde de artış meydana getirir.

Darı Bakımı ve Yetiştirilmesi

Kuraklığa dayanaklı halde yetiştirilebilen bir bitki olan darı önemli bir geçim kaynağı arasında yerini alır. Özellikle ilkbahar mevsiminde ekilmeye başlanır. Darı en verimsiz ve en kurak topraklarda da yetişebilen müthiş bir bitkidir. İlk başta tropik ikliminin tahılı olan bu bitki kurak yerlerde de yetiştirilebilen bir bitki olduğunu kanıtlandığı zaman yayılımı artmıştır.

Darının Zararları

l Tiroit sorunu yaşayanlar darıyı tüketmeden önce doktora kesinlikle danışmalıdırlar.

l Çok fazla tüketmek birçok yiyecekte olduğu gibi mideye zarar verebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.