Dişi Kedinin Hamile Kalması İstenmiyorsa Ne Yapılır?

Dişi Kedinin Hamile Kalması İstenmiyorsa Ne Yapılır?

Kızgınlık dönemine giren kedilerin iç güdüsel olarak amacı çiftleşmektir. Dişi bir kedinin kızışma döneminden sonra beklediği sonuç hamile kalmış olmasıdır. Doğal bir ortamda bu süreç böyle işlese de evcilleştirilmiş dişi bir kedinin

 

 

Kızgınlık dönemine giren kedilerin iç güdüsel olarak amacı çiftleşmektir. Dişi bir kedinin kızışma döneminden sonra beklediği sonuç hamile kalmış olmasıdır. Doğal bir ortamda bu süreç böyle işlese de evcilleştirilmiş dişi bir kedinin sahibi tarafından hamile kalması istenmiyorsa buna karşın birkaç çözüm yolu olabilmektedir.

Kızgınlık dönemine girmiş olan bir kedi çiftleşme olmaması ile birlikte mutsuz olması muhtemeldir. Mutsuz olan dişi kedi gittikçe strese girmeye başlar psikolojik olarak kötü olmaya doğru yol alır. Dişi kedinin hamile kalmasını istemeyen kedinin sahibi bu süreçte dişi kediyi diğer kedilerden uzak tutarak buna çözüm getirmesi muhtemel olsa da bu durum dişi kedi için oldukça kötü sonuçlar doğuracaktır. Bir başka çözüm yolu olan dişi kedilerin kızışma dönemine girmemelerini sağlayan bazı ilaçların kullanımı da bu doğrultu da devreye girebilir. Bu ilaçlar dişi kediye verilerek dişi kedinin kızgınlık dönemine girmemesi sağlansa da yan etkiler kedi için oldukça tehlikeli olabilir. Veteriner hekimlerin en fazla iki kez bu ilacın kullanılması gerekir tavsiyesi üzerine bu ilacın kullanımının dişi kedide ciddi sorunların tetikleyicisi olması göz ardı edilmemelidir. Bu sebeple veteriner hekimler bu ilacın kullanımını tavsiye etmemektedirler.

Dişi kedinin hamile kalmasını istemeyen sahibinin başvurabileceği en etkili yol kısırlaştırma operasyonu olacaktır. Birçok hayvan sever tarafından savunulan ve evcilleştirilmiş hayvanların iyiliği için şart olarak koştukları kısırlaştırma bu durumlar için de en sağlıklı olanıdır. Kısırlaştırılan dişi bir kedinin kızışma dönemine girmesi engellenebilir ve bu sebeple kedinin mutsuz olmaması sağlanabildiği gibi kedi popülasyonu için gerekli olan kısırlaştırma için destek verilebilir.

 

Dişi Kedilerin Kızışma Dönemini Erteleyen Hormon İğneleri Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hamile kalınması istenmeyen dişi bir kedi için sahibi tarafından başvurulan çözümlerden biri olan bu iğneler kediler için oldukça zararlıdır. Kızışma dönemini erteleyen ve dişi kedinin bu dönemi atlatmasını sağlayan bu iğneler veteriner hekimler tarafından kesinlikle kabul görmemektedir. Dişi kedilerin doğal hormon yapılarının bozulmasına sebebiyet verebilen bu iğnelerin yan etkileri dişi kediyi oldukça uzun bir süre etkilemesi muhtemeldir.

Hormon İğnesinin Zararları Nelerdir?

  • Hormonların işleyişi her canlıda olduğu gibi kedilerde de dengeli bir vücudun gerekliliğidir. Kullanılan hormon iğnesi bu dengeye zarar vermekte ve başka yan etkiler ile kedinin bağışıklığına zarar verebilmektedir. Bozulan hormonal denge dişi kediyi dışa karşı daha savunmasız hale getirmektedir.
  • Kullanılan hormon iğnelerinin etkisi uzun bir süre devam edebilmektedir. Uzun bir süre dişi kedinin vücudunu etkileyen bu iğnenin her kızgınlık döneminde kullanılması sorunu daha büyük ve kalıcı hale getirmeye sebep olmaktadır.
  • Dişi kedinin vücudu için salgılanan tüm hormonal işlevler beyin fonksiyonları ile işlemektedir. Hormon iğnesi ile birlikte değişime uğrayan bu işlevler beyni ciddi şekilde etkileyebilmekte ve kedi için hayati bir organ olan beynin sağlıksız kalmasına sebep olabilmektedir. Hormon iğnesi buradan yola çıkarak sadece hormonları değil tüm vücudu etkileyen bir müdahale olduğu saptanabilir. Bunun gibi daha birçok soruna sebep olan hormon iğnelerinin kullanımı kesinlikle askıya alınmalıdır. Bu iğneler bazı özel durumlar dışında kullanılmamalıdır. Bu zararlı durum her veteriner hekim tarafından kedi sahibine aktarılmaktadır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.