Elbise Bedeni Nasıl Hesaplanır?

Elbise Bedeni Nasıl Hesaplanır?

İnsanların kendini dışarıya en kolay şekilde ifade edebilmesinin adının moda olduğuna inanıyorum. Biliyorsunuz ki her gün en çok vaktimizi alan konulardan bir tanesi yarın işe giderken ne giysem.

İnsanların kendini dışarıya en kolay şekilde ifade edebilmesinin adının moda olduğuna inanıyorum. Biliyorsunuz ki her gün en çok vaktimizi alan konulardan bir tanesi yarın işe giderken ne giysem. Çünkü giydikleriniz sizin kim olduğunu dışarıya yansıtan en etkili yoldur. Marka giymek değil bahsettiğim şey, 10 liralık bir pantolon ile 10.000 liralık bir pantolon arasında bir fark olduğuna inanmıyorum.

Neden Elbise İhtiyacı Doğmuştur?

İlk insandan beri düşünürsek insanların hep bir örtünme ihtiyaçları olmuştur. Bunu ister dini bir sembol gibi düşünün isterseniz moda başlangıcı ama bence bizi hayvanlardan ayıran en temel ihtiyaçlardan bir tanesi giyinmek, aslında onlardan daha aciz olduğumuzu adeta yüzümüze tokat gibi vuracak bir gereksinim. Neden? Derseniz. Çünkü biz insanların biliyorsunuz ki kalın kürkleri, pençeleri, kanatları hiçbir şeyi yok sadece soğukta birazcık dursa hastalıktan yataktan kalkamayacak vücutlara sahibiz ve en iyi koruma şeklide onu kıyafetler ile kat kat sarmak olacaktı bu yüzden de elbise ihtiyacı doğduğunu düşünüyorum.

Farklı Beden Elbiseler nasıl oluştu?

Beş parmağın beşi bile bir değilken, insanlar nasıl aynı olur. Kimimiz uzun, kimimiz kısa, kimimiz zayıf, kimimiz kilolu, çeşit çeşit, rengarenk bir topluluğuz, kimimiz esmer, kimimiz sarışın, kimimiz kumral nasıl farklı şeylere ihtiyaç duymayalım. Dolayısıyla bu kadar çok çeşit varken en iyi olabilecek şey farklılıktır. Beden, renk, desen, kumaş vb. belirleyici öğeler arasında farklılıklar olacaktır. En önemlisi de beden farklılıkları tabii ki. Günümüzde standart bir kadın kıyafeti XS – 7XL arasında çeşitlilik göstermektedir. Bunun arasında 30 – 60 Beden arasında alt grup kıyafetleri de bulunmaktadır.

Nasıl Hesaplayacağız bedeni?

Boy ve kilo oranına göre kıyafet bedenlerimiz oluşturmaktadır. Örneğin; 1.60 boyunca ve 40-45 kilo arasındaysanız muhtemel olarak 32 ya da 34 beden arasında vücut ölçünüz değişecektir ancak 1.60 boyunca olup 90-95 kilo kadar iseniz 46 – 48 ya da 50 Beden aralığındaki kıyafetler muhtemelen hazır giyim sektöründe hayatınızı kurtaracaktır. Özel dikim bir kıyafet kullanacaksanız tabii ki sizin vücut kriterleriniz baz alınarak, boy, göğüs, bel, kol, bacak vb. ölçüleriniz alınarak size özel “haute couture” olarak tabir edilen kişiye özel dikim çalışması yapılacaktır. Bir diğer tespit yöntemi ise; bilimsel temellere dayanmadan tamamen anne mantığı doğrultusunda orta parmağınızı uç kısmından başlayarak dirseğinize kadar olan alana, pantolonun bel kısmını geçirip ya da üst grup bir ürünün bel kısmından yine aynı şekilde ölçüsünü almanız mümkün olacaktır. Ama belirttiğim gibi bu anne iç güdüsüdür. Tutmazsa ne olacak canım değişim şansımız var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.