Emzirmeye Dair Sıra Dışı İlginçlikler!

Emzirmeye Dair Sıra Dışı İlginçlikler!

Hepimiz bir şekilde, farklı bir durum veya sorun yoksa, anne sütü içerek ilk 6 ayımızı geçirdik. Bazılarımız kendilerine ayrılan bu süreyi çok aştı, bazılarımız ilk 6 ayı tamamlamadan bıraktı.

 

 

Hepimiz bir şekilde, farklı bir durum veya sorun yoksa, anne sütü içerek ilk 6 ayımızı geçirdik. Bazılarımız kendilerine ayrılan bu süreyi çok aştı, bazılarımız ilk 6 ayı tamamlamadan bıraktı. İlk 6 ay bebeğin vücudunun ihtiyaçları için kesinlikle emzirme ile geçirilmesi gerektiği uzmanlar tarafından her zaman belirtilmiştir. Hayatın olağan ve ilk eylemlerinden biri olan bu duruma dair bazı oldukça ilginç bilgileri sizlerle paylaşarak konuyu oldukça ilginç hale getirelim. Haydi başlayalım.

 

17. Yüzyıl İnancı

17. yüzyıl ve 18. yüzyıl oldukça ilginç bir inanış ile geçmiştir. Bu inanışa göre doğan ilk çocuğunu emziren annenin ikinci çocuğu engelli olarak dünyaya gelirmiş. Bu inanış öyle benimsenmiş ki ilk çocuğa süt vermeme artık bir gereklilik ve zorunluluk halini almıştır.

 

Anne Sütünden Ürünler

disarida-bebek-emzirme-yontemleri.jpg

Anne sütünün her derde deva olduğunu düşünen ve bunun üzerine çalışmalar yapan bazı bilim insanlarının ortaya attığı argümanlardan yola çıkan firmalar, anne sütünden yapılan veya anne sütü içeren ürünler satmakta. Bu ürünler genellikle gıdasal ürünler olsa da başka sektörlerde de kullanıldığı söylenmektedir.

 

Süt Anne Olma İşi

unnamed.jpg

Batıl inançların kol gezdiği 17. yüzyıl Avrupa’sında süt anneliği diye bir meslekten söz edebiliriz. Geçimlerini buradan kazanan fakir aile kadınları, göğüslerinin süt üretebilmesi için hamile kalmaya çalışmaktaydılar.

 

Emzirmenin Sağlıklı Tarafı

Emzirme eylemi bazı bilim insanlarınca tespit edilmiş çok sağlıklı sonuçlar silsilesini barındırır. Bebeğini emziren annenin meme kanseri riskinin daha düşük olduğu uzmanlarca söylenmektedir. Ayrıca yumurtalık kanseri riskinin azalmasında da emzirmenin rolü olduğu bilinmektedir.

 

Sağ Meme Daha Çok Süt Üretiyor

Göğüslerin orantılı olmadığını fark eden uzmanlar, büyük göğüs ve küçük göğüs kıyasına süt miktarı üzerinden yapmaya başlamışlardı. Yapılan bu kıyas sonucunda süt miktarının meme büyüklüğü ile alakalı olmadığı anlaşılmıştır. Bunun üzerine son bir merak ile hangi memeden daha süt salgılandığını araştıran uzmanlar  kadınların 4’te 3’ünde sağ memenin daha çok salgıladığını anlamışlardı. Sol memenin genellikle daha az süt üretmesine sebep olan şeyin ne olduğuna dair tam olarak net bir açıklama getirilmemiştir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.