Enstrüman Çalabilmek ve Müziğe Giriş

Enstrüman Çalabilmek ve Müziğe Giriş

Enstrüman çalabilmeyi hemen hemen herkes ister. İzlemesi ve dinlemesi çok zevkli olan kulağa hoş gelen müzikler çalabilmek her anlamda rahatlık ve keyif verir.

Enstrüman çalabilmeyi hemen hemen herkes ister. İzlemesi ve dinlemesi çok zevkli olan kulağa hoş gelen müzikler çalabilmek her anlamda rahatlık ve keyif verir. Bu makalemizde çeşitli çalgılara değinerek girişleri ve ortalama eğitim süreleriyle ilgili bilgiler vereceğiz. Öncelikle ne tür bir enstrüman çalmak istediğinizi kararlaştırmalısınız. Enstrümanlar kendi aralarında beş farklı gruba ayrılır.

  1. Üflemeli çalgılar: Klarnet, Yan Flüt, Saksafon, Ney, Kaval vb.
  2. Telli çalgılar: Gitar, Bağlama, Saz, Kanun, Mandolin vb.
  3. Yaylı çalgılar: Keman, Viyolonsel, Viyola, Kemençe vb.
  4. Tuşlu çalgılar: Piyano, Klavye, Org, Akordeon vb.
  5. Vurmalı çalgılar: Davul, Bateri, Zil vb.

Kısaca örnek vermek gerekirse Türkiye’de yaygın olanlar bunlardır.

Peki hangileri kolay hangileri daha zordur? Aslında böyle bir terim yoktur denilebilir. Bazı kişiler her türden enstrümanı çalabilirken bazı kişiler tek bir enstrümanda dahi zorlanırlar.

Kimse bir enstrümanı hiçbir bilgisi olmadan eline aldığı gibi çalamaz. Enstrüman çalabilme için öncelikle eğitime ihtiyacı vardır. Nota okuyabilmeli, okuduğu notaları enstrümana takılmadan aktarabilmelidir. Kısacası uzun bir eğitim süreci olabilir.

Türk müziğinde özgün makamlar vardır. Makamların kendine özgü zor diye tabir edilen komalı tonları vardır. Eğitimler dikkate alınmalı ve kısacası özenilerek bu sevdaya başlanmalıdır.

Kısa bilgilerle birkaç örnekle ortalama eğitim süreleri:

  1. Üflemeli çalgılar:

Hemen hemen her üflemeli çalgının kendisine özgü bir üfleniş biçimi vardır. Kimisinden ses çıkartmak çok kolay olurken, Türkiye’de en bilinenlerden olan klarnetten kimse kolaylıkla ses çıkartamaz. Klarnet eğitimi ortalama 6 ay kadar sürmektedir. Kişiden kişiye değişse de ortalama olarak bir buçuk ayda doğru oktavlardan doğru sesler alınmaya başlanır. Klarnet en nazlı en dertli çalgılarımızdan birisidir. Öğrendikten sonra uzun bir süre tekrar yapmazsanız. Ses çıkartmakta yeniden zorlanabilir ve bildiğiniz notaları şarkıları unutabilirsiniz. Ortalama 6 ayda alt temeli oluşturarak geri kalanında usta çalgıcılarımızdan dinleyerek tekrar ederek kendinizi daha fazla geliştirebilirsiniz.

  1. Telli Çalgılar:

Telli çalgılar denildiğinde herkesin aklına ilk gelen gitar olur. Gitar bir dönem Türk gencimizin elinden düşmeyen her köşe başında çalanına rastladığımız enstrüman haline gelmişti diyebiliriz. Gitar eğitimi 4 ay gibi bir sürede alınabilir. Belli oktavlar üzerinden gidildiğinden üflemeli çalgılara oranla daha basittir. Parmaklarınız ilk başladığınızda çok zorlanabilir ancak kas hafızanız zamanla gelişerek bu açığı kapatmanız mümkündür. Her enstrüman gibi gitarda kültürümüzde oldukça yaygın bir çalgıdır.

  1. Yaylı Çalgılar:

Yaylı çalgılarda ele alacağımız örneğimiz tabi ki kemandır. Keman bilinen en zor enstrüman türüdür. Perdeleri ve yayı ile oldukça zorlayıcıdır. Rahatlatıcı ses tonu ile oldukça keyif veren ve tek başına dinletisi dinletici olan bir enstrümandır. Kemanı ciddi anlamda herkes çalamaz eğitimlerle dahi olsun herkesin başarılı olabildiği bir çalgı değildir. Keman eğitimlerine çok küçük yaşlarda başlanılmalıdır ve yıllarca eğitimi devam etmelidir.

  1. Tuşlu Çalgılar:

Tuşlu çalgı denildiğinde piyano başta gelir elbette. Tuşlu enstrümanlar en doğru tonları yani notaları çıkartırlar. Piyano dinletileri özeldir çünkü her an her yerde karşınıza bir piyanist çıkmaz. Ağır bir enstrüman olduğundan taşıması götürüp bir yerlerde çalınması pek mümkün değildir. Piyano ve tuşlu çalgıların eğitimleri de çok basit değildir. Oldukça fazla olan tuşları ezber yapılmalı ve notaları okurken tuşlara bakma durumundan kaçınılmalıdır. Ezber isteyen ve ciddi bir parmak koordinasyonu isteyen bir çalgıdır. Herkes sadece parmakların çalıştığını sanır piyanoda ancak altta bulunan 3 adet pedalı kimse farketmez. Piyano eğitimi de 6-7 yaş gruplarında başlayıp yıllarca süren eğitimlerden oluşur.

  1. Vurmalı Çalgılar:

Vurmalı çalgılarda en bilinen davul olsa da bateriden örnekler vermek daha mantıklı geliyor. Bateri ciddi bir ritim duygusu isteyen müziğe yön veren sahneyi hareketlendiren en baskın enstrümanlardan birisidir. Bateri birçok davul ve zilin bir araya gelmesiyle oluşur. Baterist elindeki bagetlerle doğru davul ve zillerle ritim tutarak performansını gerçekleştirir. Bateriler ev tipi olanları ve sahne tipi olanları vardır sahne tipi olanlar genellikle çok büyüktür. Ev tipi olanlar ise daha minimal ve elektroniktir. Bateri eğitimi müziğe aşina olmayanlar alamaz. Ritim duymasını bilmeyenler alamazlar. Bateri eğitimi 10 ay kadar sürmektedir her enstrüman gibi bateriyede genç yaşlarda başlanılmalıdır.

Bazı insanlar çok genç yaşlarda enstrüman çalmaya başlar bazı insanlar ise içlerindeki tutkuyla geç yaşlarda dahi öğrenebilirler. Enstrüman çalmak gerçekten rahatlatıcı ve tatmin edici bir tutkudur. Öğrenmenin yaşı olmaz tutkularınızın peşinden gidin ve kendinizi her zaman motive edin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.