Evde Saksıda Lale Nasıl Yetiştirilir?

Evde Saksıda Lale Nasıl Yetiştirilir?

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte kendini gösteren zarif ve asil çiçeklerden olan laleyi evinizde yetiştirmek ister miydiniz? Görüntüsü ile kişilerde büyük bir estetik duygu uyandıran laleler ile evinizi mükemmel göstermek mümkün.

 

 

Bahar aylarının gelmesi ile birlikte kendini gösteren zarif ve asil çiçeklerden olan laleyi evinizde yetiştirmek ister miydiniz? Görüntüsü ile kişilerde büyük bir estetik duygu uyandıran laleler ile evinizi mükemmel göstermek mümkün. Evde yetiştirilmesi diğer bitkilere göre daha zor olabilir olan laleyi yetiştirmek için uygun koşullar sağlandığı takdirde göz alıcı bir görüntü ortaya çıkacaktır.

1028008-63422f5407102d4b75dbeb487f836f59.jpg

Osmanlı Dönemlerinde çokça bilinen ve yetiştirilen laleler o zamanlarda tüm her şeye etki etmiştir. Bir döneme adını veren laleler şiirlere, kitaplara, hat sanatına, resim sanatına bile etki etmiştir. Büyüleyici görüntüsü ile birçok anlam yüklenen lalenin Avrupa’ya gidişi ise Osmanlı’dan 300 yıl sonraları bulmuştur. Avrupa’ya gittikten sonra bir anda tüm dünyaya yayılan laleler böylece tüm dünyada bilinen bir çiçek türü olmuştur. Bu büyüleyici çiçeği evinizde yetiştirmeniz için bu içerikte bazı ipuçlarından bahsedeceğiz ve sizin evinizde bu bitkileri yetiştirmenizi sağlayacağız.

 

Evde Lale Yetiştirmek İçin Bazı Püf Noktalar

  • Saksıda yetiştirilecek olan lale soğan köklü olması sebebiyle iyi bir drenaja sahip toprak kullanılmalıdır.
  • Lale yetiştirilmesi için gereken saksı derinliği 15 cm civarlarında olmalıdır. Lale kökünün büyüyeceğini hesaba katarak bu genişliği sağlamak şarttır. Ayrıca lale soğanının üstünü onun boyutu kadar iki kat olacak şekilde toprakla örtmek gerekir.
  • Saksının alt kısmında drenaj deliklerinin olmasına dikkat edilerek saksının alt kısmına çakıl taşlarının dizilmesi gerekir. Çakıl taşlarından sonra saksının yarısına kadar toprak doldurulup bu toprağın su ile nemlendirilmesi sağlanmalıdır.
  • Nemlendirme işleminden sonra lale soğanının ucu yukarı gelecek şekilde toprağa batırılması sağlanır.
  • Bir saksıda birden fazla lale yetiştirilmek isteniyorsa buna uygun genişlikte bir saksı alınarak araların 3 cm kadar boşluk bırakılarak aynı şekilde dikilimi yapılmalı ve üstü toprak ile örtülmelidir.
  • Bu işlemlerden sonra saksıyı soğuk bir yerde muhafaza etmek gerekir. Bahar ayları gelinceye kadar soğukta kök gelişimine uğrayacak olan lalenizin yeterince soğuk alması halinde çok güzel çiçekler açması muhtemel olacaktır; ancak yeterince soğuk almayan lale kökleri çiçek vermeyebilir veya bu çiçekler cılız olabilir. Bu sebeple balkonda soğuk bir yerde muhafaza etmek bu anlamda önemlidir.
  • Bahar aylarının gelmesi ile birlikte artık daha çok güneş görmesi gereken lale soğanlarınız yavaş yavaş toprak altında filizlenerek çıkmaya başlayacaktır.
  • Lale ekimi için Ekim ve Kasım ayları oldukça uygun zamanlardır ve bahar aylarına kadar kök gelişimi bu sayede sağlanmaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.