Gıda İsrafı Nasıl Önlenir? Ekmekleri ve Yemek Artıklarını Değerlendirebilirsiniz

Gıda İsrafı Nasıl Önlenir? Ekmekleri ve Yemek Artıklarını Değerlendirebilirsiniz

Gıda israfına karşı attığımız her adımda doğaya, dolayısıyla kendimize büyük bir iyilikte bulunuyoruz. Ekmek artıklarının yanı sıra çeşitli yemek artıklarını da nasıl değerlendirebileceğinizi göstereceğiz.

Gıda israfı, tüm dünyada bilinen ve yabancı karşılamadığımız durumlardan biri. Ancak özellikle pandemi zamanlarında çok daha fazla gıda israfı yapıldığı belirtiliyor. Bunun nedeni ise sokağa çıkma kısıtlamalarına karşılık evde yiyecek bir şeylerin olması için stok yaptığımızdan kaynaklanmaktadır. Stok yapan insanlar, ihtiyacı dışındaki birçok ürünü fazlasıyla satın alıyor ve bu durumda zaman içerisinde gıda israfı olarak bize dönüş yapıyor. Bunun yanı sıra yemeklerden sonra artan veya çok az yenmiş daha sonra bırakılmış herhangi bir gıdanın israf edilmesine yol açıyor. Eğer yalnızca ihtiyacımız doğrultusunda beslenir ve kaynaklarımızı ona göre kullanırsak hem maddi hem de manevi olarak büyük avantaj elde edeceğiz. Doğanın en sevmediği şeylerden biri olan israf, dikkat edilmediği takdirde gelecek yıllarda dünyamızı tehdit altına alıyor. Gıda israfının yanı sıra su konusunda yaptığımız israf da dikkat çekmekte. İleriki yıllarda suyu limitli şekilde almaya başlarsak dünyanın sonunun başlangıcını yaşayabiliriz. Bu nedenle gıda israfına da önem göstermeliyiz. Peki gıda israfı nasıl önlenir? Bu konuya parmak basarak genel bilgilendirici bir yazı hazırladık.

Gıda İsrafı Nasıl Önlenir?

Gıda israfı, ihtiyaç dışı alınan ürünlerde gözlemlenmektedir. Gıda israfının önlenmesindeki ilk adımınız bu ürünleri satın almamaktır. Kendinize alışveriş listesi yaparak israfın önüne geçme konusundaki ilk adımınızı atabilirsiniz. Böylelikle markette karşılaştığınız ve sırf gözünüze güzel gözüktü diye alacağınız herhangi bir ürün israf edilmemiş olur. 

Artık Yemekleri Değerlendirin

Her yemek sonunda eğer tabağını bitirmeye alışkın biri değilseniz mutlaka bir yemek artığı vardır. Yemek artıkları arasında en popüleri ise şüphesiz unlu mamullerdir. Ekmek artıklarını bir şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Bu konuda neler yapabilirsiniz buna da değineceğiz. 

Ekmekler Nasıl Değerlendirilebilir?

Ekmekleri değerlendirmenin ilk adımı kuşlardır. Ekmekleri ıslatıp parçalara böldüğünüz takdirde kuşlara atabilirsiniz. Hem kuşlar beslenmiş olur hem de gıda israfı yapmamış olursunuz. Bir diğer alternatif ise sıcak çorbanın içine atarak tüketebilirsiniz. Tost makinesinde kızartarak da diğer öğünleriniz için leziz bir yiyecek hazırlamanız mümkün. Çeşitli yemek artıklarını ise buzdolabında saklamanız mümkün. Tencereyi buzdolabında bekleterek karnınız tekrar acıktığında o yemeği ısıtarak tüketebilirsiniz. Derin dondurucunuz var ise hava almayacak şekilde o artığı derin dondurucuda saklama fikri de kulağa hoş geliyor.

Çeşitli şekillerde gıda israfının önlenebileceğini unutmayın. İster yeniden tüketmek için uygun hale getirin, isterseniz de hayvanların beslenmesini sağlayın. Artık yemeklerin bir kısmı hayvanlar için gerçekten değerlidir. Onların beslenmesi doğanın güzel döngüsüne yaptığımız katkıdır. Sizler de gıda artıklarını çeşitli şekillerde kullanarak hem maddi hem de manevi olarak önemli bir harekete imza atın.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.