Hamilelik İlk Gün Belirtileri! Hamilelik Nasıl Kesin Olarak Anlaşılır?

Hamilelik İlk Gün Belirtileri! Hamilelik Nasıl Kesin Olarak Anlaşılır?

Hamile kalmak isteyen veya istemeyen kadınları ilgilendiren bu yazımızda hamileliğin ilk gün belirtilerini ele aldık. Özellikle bu belirtilerin büyüğü olarak regl olma durumundan bahsettik. İşte hamileliğin ilk gün belirtileri...

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler veya hamilelik beklemeyen partnerler hamileliğin ilk gün belirtilerini merak etmektedir. Hamileliğin olası belirtilerinin ilk günlerden ve ilk haftadan nasıl kendini belli edebileceği üzerine ipuçları vereceğiz. 

Çocuk sahibi olabilmek kimi aileler için sorun teşkil etmese de bazı aileler oldukça zorluk yaşamaktadır. Sperm kalitesinden çeşitli sebeplere kadar hamile kalmak oldukça zorlaşmaktadır. Ancak hamile kalmak isteyen kişilerin hamilelik belirtilerini de bilerek 1 ay geçmeden az çok hamile olup olmadığını farkedebilir. Bu belirtiler tamamen doğru olmasa da büyük olasılıkla hamileliğe işaret etmektedir. Özellikle hamilelik istemeyen ancak böyle bir ihtimali bulunan kadınların yüreğine su serpecek belirtiler aşağıdaki gibidir.

Hamilelik İlk Gün Belirtileri

İlk günlerden itibaren aylarca sürecek kokuda ve tatta hassasiyet başlar. Göğüslerde sertlik ve hassasiyet, mide bulantıları ve kusma durumları, gün bitmeden yorulma ve halsizlik hissi, sık sık idrar yapma durumu baş gösterir. Ancak hamilelik bu belirtilerle sınırlı değildir. Eğer ilk günlerde bu belirtiler pek gözükmüyorsa tamamen hamile değilsiniz anlamına gelmiyor. Bazı önemli belirtiler bulunuyor ki neredeyse olmazsa olmaz sözünü hak edecek cinsten. 

Hamilelikte Regl Olunur mu?

Hamileliğin en belirgin anlaşıldığı zamanlardan biri de hamile olan kişinin ilk ay regl olmamasıdır. Regl gününü geciktirdiyse hamile olduğunu düşünebilmektedir. Bu konu, hamilelerin hamilelik boyunca regl olmama yüzdesinin fazlalığından kaynaklıdır. İstatistiksel olarak baktığımızda regl olmayan kadınların hamile kalma olasılığı düşük değildir. Bu bakımdan eğer regl döneminiz geçen aya göre geciktiyse bir hafta daha beklemekte fayda var. Çünkü regl dönemleri bazen ileri veya erken tarihlerde yaşanabiliyor. Bunu tamamiyle hamileliğe yormak doğru olmaz. 

Yumurtlama Döneminde İlişkiye Girmek

Hamile olmak isteyen kişilerin özellikle yaptığı yumurtalama döneminde ilişkiye girme eylemi, doğru bir kanıdır. Bu dönemde eğer kişiler korunmuyor ve ilişkiye giriyorsa, hamile kalma olasılığı bir hayli yükselmektedir. Yumurtanın kırılmadığı ve döllenmesi için en uygun zaman olduğu yumurtalama döneminde ilişkiye girilebilir. Ancak bu tavsiye elbette çocuk sahibi olmak isteyen aileler için geçerli. Hamileliğe hazır olmayan ve hamile kalmak isteyemen kadınların bu dönemde kesinlikle ilişkiye girmemesi gerekmektedir. Çeşitli yollarla korunmalı ve regl döneminden hemen sonraki dönemde istatistiksel olarak ve ihtimal bakımından da hamileliğin az gerçekleştiğini bilmesi gerekmektedir. 

Gebelik Testleri Doğru Sonucu Gösterir mi?

Hamileliğin net olarak olup olmadığını öğrenmek için önerilen zaman 1 ay sonra test yapılmasıdır. Ancak bu sonucu daha erken öğrenmek isteyenler için 1 hafta sonrasında test yapmaya başlanabilir. Hamilelikteki belirtiler ve regl döneminin yaşanıp yaşanmadığı esas alınırsa kişinin hamile olma ihtimali hakkında daha fazla bilgi sahibi olunur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.