Hızlı Okuma Tekniği İle Dakikada Binlerce Kelime Okuyabilirsiniz!

Hızlı Okuma Tekniği İle Dakikada Binlerce Kelime Okuyabilirsiniz!

Hızlı okuma ve bu teknik ile dakikada binlerce kelimeyi okuma fikri çoğu kişiye hayal gibi görünse de aslında durum böyle değildir. Dakikada binlerce kelime okumak kesinlikle hayal değildir.

 

 

Hızlı okuma ve bu teknik ile dakikada binlerce kelimeyi okuma fikri çoğu kişiye hayal gibi görünse de aslında durum böyle değildir. Dakikada binlerce kelime okumak kesinlikle hayal değildir. Belli başlı bilimsel çalışmalar ile birlikte bu seviyelere çıkmak mümkünken kısa sürede dakikada okuma sayısını 600-700 kelimelere çıkarmanız oldukça kolay. İkinci dünya savaşı ile birlikte Rus bilim insanları tarafından keşfedilen bir teknikten sonra hızlı okumaya dair bilimsel çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Düşman uçaklarının gözlerle tek seferde fark edilebilmesi adına savaşan askerler ile görme çalışmaları yapan uzmanlar tek seferde görebilme tekniğini geliştirdiler. Bu teknik bakıldığı anda uçağın hangi ülkeye ait olduğunun fark edilmesi mantığı üzerine oturmaktaydı. Savaşta saniyelerin bile önemine dikkat eden ordular bu teknik ile düşman savaş uçaklarını hemen fark ederek karşı saldırıya geçme peşindeydiler. Savaşta bu tekniğin işe yaradığını fark eden uzmanlar zaman geçtikçe bu tekniğin yazı okurken de kullanılabileceğini düşündüler.

maxresdefault-1.jpg

Mantık olarak savaş döneminden kalan bu teknik üzerinde yıllarca çalışmalar yapılarak oldukça ileri seviyelere taşınmıştır. İç sesin ve dil oynatmanın olmadığı bu teknikte okuma işi tamamen gözlerle yapılmaktadır. Gözlerin beyin ile arasındaki hızlı etkileşiminden yola çıkarak bu tekniği çok ileri taşımayı başaran uzmanlar birçok çalışma hazırladı. Birçok çalışma ile birlikte geliştirilen göz ile geniş bir alanı görme çalışması zaman geçtikçe daha çok gelişmekte ve hayal olarak görülen dakikada binlerce kelime okuma eylemi gerçeğe dönüşebilmekte. Standart olarak herkeste dakikada 700-800 kelime hedeflenmekle birlikte bazı kişiler bu olayı binlerin üzerine çıkarmayı başarmışlardır.

 

Okumayı Yanlış Yapıyoruz

Kitap okuma konusunda uzmanların ilk öne sürdükleri gerçeklik yanlış şekilde okuma yaptığımız olmaktadır. Dili oynatma veya iç sesi kullanarak kitap okuma oldukça yanlış ve yavaş bir tekniği beraberinde getirmektedir. Oysa göz ile kelimeleri görüp hemen anlamlandırma oldukça hızlı ve daha akıcı bir okuma şansı sunabilmektedir. Yapılan birçok deney ve çalışmada da fark edilen şey, hızlı okuyanların okuduklarını daha çok anladığı yönünde olmuştur. Göz teması ile direk beyin ile irtibata geçilen bu teknik bu sayede daha çok anlaşılır bir teknik olmaktadır.

Hızlı okuma tekniğini geliştirmek adına sizler de hızlı okuma kurslarına başvurabilirsiniz. Birçok yerde ücretsiz eğitim bulma şansınız veya eğitim kurumlarından destek almanız mümkündür. Son tercih olarak dijital ortamlarda bu tekniğe dönük birçok uygulama ve çalışma bulma şansınız da vardır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.