İlişkinizde Ters Giden Bir Şeyler Var Farkında Mısınız?

İlişkinizde Ters Giden Bir Şeyler Var Farkında Mısınız?

İnsan ilişkileri veya bunu ikili bir ilişkiye indirip konumuzu daraltmak istersek, ikili bir ilişkiye dair yazılmamış kitap, çekilmemiş film, okunmamış şiir ve daha söylenmemiş bir şarkı yoktur.

 

 

İnsan ilişkileri veya bunu ikili bir ilişkiye indirip konumuzu daraltmak istersek, ikili bir ilişkiye dair yazılmamış kitap, çekilmemiş film, okunmamış şiir ve daha söylenmemiş bir şarkı yoktur. Her sanat eserinin içerisinde bir nebze olsun kendini var eden ikili ilişkiler insan yaşamının vazgeçilmez denklemlerinden birini oluşturmaktadır. Birçok felsefeci bile bu konuya kafa yormuş; ama yıllar sonra kendisi ile çelişebilmiştir. İkili ilişkiler öylesine kendine has bir yapıya sahiptir ki, sürekli yeni bir denklem içerisine girebilmektedir. Tüm ilişkiler kendine has bir doğrultuda ilerlerken istisnasız her ilişkide durumu ele veren bazı ipuçları muhakkak görülebilmekte ve bu ipuçları tüm ilişkilerde ortaktır. Peki nedir bu ipuçları.

 

İlgi ve İlgisizlik

56e182a540201131142f0c47.jpg

Bir paradoksa hoş geldiniz. Şimdi size oldukça tanıdık bir cümle kurmamıza izin verin. “Sen bana çok ilgi gösterdiğin için bunalıyorum.” Ve “sen bana karşı neden bu kadar ilgisizsin” bu ikisi size tanıdık geldi mi? Evet belki tam olarak cümleler bu değildir; ancak anlamlar buraya çıkmaktadır. Bu işte paradoks nerede başlıyor peki? Bir taraf ilgi görmediği için ilgisini artırırken, diğer taraf çok ilgi gördüğü için ilgisizleşmeye başlıyor. Çözülemeyen bu paradoks, sorunlu bir ilişkinin göstergesi gibidir. Siz de böyle bir durum varsa oturup biraz kendinize, sonra ilişkinize bakmalısınız.

 

Hayallere Alınan Biletler Kaç Kişilik?

Bizi yaşatan şey hayallerimiz değil midir? İlişkiyi yaşatan şey de hayaller olabiliyor bazen. İlişkilerde görülen sorunlardan birisi hayallere alınan biletin tek kişilik olmasıdır. Bir çift olduklarını düşünen kişi, karşı tarafın hayallerinde her zaman tek kişilik bileti görünce belki de özgür alan ve hayat diyebilir; ancak bu konu öylece basit değildir. Tek kişilik bir bilet, geleceğin başka yerde olduğuna işarettir. Yapmayın etmeyin dikkat edin kendinize, kısa süre sonra üzülebilirsiniz.

 

Mağduriyet, Suçluluk ve Suçlanma

Asıl en karmaşık noktaya geldik şimdi. Bir ilişkide mağduriyetler yaşanabilir; ancak her zaman bir tarafın mağdur olması söz konusu değildir. Karşınızdaki kişi her zaman mağdur olduğunu göstermeye çalışıyorsa, burada bir terslik olduğunu fark etmelisiniz. Bu mağduriyet inancı beraberinde suçlu ve suçsuz kavramlarını getirir, öyle ki mağdur olan taraf değilseniz suçlu olmanız kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca suç ve suçlulukta asıl önemli bir nokta ise şurası olmaktadır; kişinin bir yanlışını anlatmaya çalıştığınızda ve karşılığında size yaptığınız yanlış ile karşılık veriyorsa bu toparlayıcı bir anlayıştan uzak tamamen bir ego savaşına dönüşebilir. Dikkat edin egolara kurban gitmek biraz can yakıcıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.