İnsan Psikolojisini Etkileyen Besinler

İnsan Psikolojisini Etkileyen Besinler

Beslenme ve duygular arasındaki bağlantı, beyniniz ve genellikle ikinci beyin olarak adlandırılan mide-bağırsak sisteminiz arasındaki yakın ilişkiden kaynaklanır.

Beslenme ve duygular arasındaki bağlantı, beyniniz ve genellikle ikinci beyin olarak adlandırılan mide-bağırsak sisteminiz arasındaki yakın ilişkiden kaynaklanır. Sindirim sisteminiz, sürekli olarak bağırsaklardan beyne mesajlar taşıyan kimyasal maddeler olan nörotransmiterlerin üretimini etkileyen milyarlarca bakteri barındırır. Sağlıklı yiyecekler yemek, iyi bakterilerin büyümesini destekler ve bu da nörotransmiter üretimini olumlu yönde etkiler. Öte yandan, sürekli bir abur cubur diyet, üretimi engelleyen iltihaplanmaya neden olabilir. Nörotransmiter üretimi iyi durumda olduğunda, beyniniz bu olumlu mesajları yüksek sesle ve net bir şekilde alır ve duygularınız bunu yansıtır. Ancak üretim ters gittiğinde, ruh haliniz de değişebilir.

Özellikle şeker, iltihaplanmanın başlıca suçlusu olarak kabul edilir ve ayrıca sindirim kanalındaki kötü bakterileri besler. Sağlıklı yiyeceklerden oluşan bir diyet uyguladığınızda, kendinizi daha az ruh hali dalgalanmalarına, genel olarak daha mutlu bir görünüme ve gelişmiş bir odaklanma yeteneğine hazırlamış oluyorsunuz. Araştırmalar, sağlıklı beslenmenin depresyon ve anksiyete semptomlarına yardımcı olabileceğini bile bulmuştur. Sağlıksız beslenme, demans veya inme riskinin artmasıyla ilişkilendirilmiştir.

Sağlıklı Olmanıza Yardımcı Olan Besinler

Tüm gıdalar: Koruyucular, gıda boyalar ve diğer katkı maddeleri hiperaktivite ve depresyona neden olabilir. Gerçek yiyecekleri yemeli veya minimum düzeyde işlenmiş ve sağlıklı içeriğe sahip besinleri tüketmelisiniz.

Lif: Bitki bazlı yiyecekler lifle doludur, bu da vücudunuzun glikozu daha yavaş emmesine yardımcı olur ve şekerin yükselmesini ve çarpmasını önlemenize yardımcı olur.

Antioksidanlar: Bu iltihap savaşçılar özellikle meyvelerde, yapraklı yeşil sebzelerde, baharat zerdeçalında ve somon ve siyah chia tohumları dahil olmak üzere Omega-3 yağ asitleri içeren yiyeceklerde bol miktarda bulunur.

Folat: Bu tür B vitamini, şekerlerin yaptığı gibi dalgalanmaya zorlamadan dopamin üretimine yardımcı olur. Yeşil yapraklı sebzelerde, mercimekte ve kavunlarda bulunur.

D vitamini: D vitamini serotonin üretimine yardımcı olur ve genellikle güneş ışığına maruz kalarak alırız.

Magnezyum: Mineral eksikliği, bağırsağınızdaki bakterilere zarar verebilir ve depresyon, anksiyete benzeri semptomlara neden olabilir.

Fermente gıdalar: Fermente gıdalar, sindirim sisteminize iyi gelen bazı canlı bakteriler olan probiyotiklerle doludur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.