İnsanlar Neden Terk Edilmekten Korkar? İlişki Bitecek Korkusunun Nedenleri

İnsanlar Neden Terk Edilmekten Korkar? İlişki Bitecek Korkusunun Nedenleri

Terk edilme korkusu pek çok kişinin başına gelmiş ve ilişkiyi insana zehir eden bir hissiyattır. Terk edilme korkusunun belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebeplerin en başında özgüven eksikliği geliyor.

Herkes bir şekilde yeni insanlarla tanışıyor ve ilişki halinde oluyor. Kimi ilişkiler birkaç sene sürerken, kimileri birkaç ay sürüyor. Ancak evliliğe bağlanan ve mutluluğun en uç noktasına ulaşan ilişkiler de mevcut. Fakat bazı insanlar mevcut ilişkilerinin bitmesinden çok korkuyor. Karşı tarafın kendisini terk edeceği düşüncesi onlara ağır geliyor ve var olan ilişkilerine tüm gücüyle sarılıyor. Peki terk edilme korkusunun sebebi nedir? Terk edilme korkusunda nasıl kurtulunur? Sizlerin de denk gelebileceği üzere bu korkunun temeline ineceğiz ve aslında korkmamak gerektiğini vurgulayacağız. Çünkü bir sene önce veya ilişkiniz ne kadar süreli ise o kişi hayatınızda yoktu. Dolayısıyla siz daha önce nasılsanız şu anda da öyle olabilirsiniz. Kimse sizi yoktan var etmedi. Bu nedenle terk edilme korkusunun üzerine giderek sorunu kökten çözmeyi deneyeceğiz.

Terk Edilme Korkusu Neden Olur?

Terk edilme korkusunun pek çok nedeni olabilir. Bu nedenler arasında en popüleri ise özgüven eksikliğinden kaynaklanır. Karşısındaki insan güzel veya yakışıklı olduğundan ötürü kendisine daha iyisinin bakmayacağını düşünür. Onu gerçek anlamda beğenmese bile kimsenin kendisini bu kadar sevemeyeceğini düşündüğünden hiçbir şekilde ilişkisini riske atmak istemez. Kimi zaman kendi düşüncelerini de saklar ve o nasıl isterse öyle davranır. Günümüzde bu tarz ilişkilere sık rastlanıyor. Özgüven eksikliği olan bir birey ve sevgilisi ise kendinden emin olan birey olarak kısa veya uzun vadeli ilişki yaşıyorlar. Ancak bir şekilde bu korku ayrılığı da beraberinde getirebiliyor. Eğer karşı taraf anlayışlı biri değil ise bu durumu lehinize kullanabiliyor ve sizi her geçen gün daha da dar bir kutuya hapsedebiliyor.

Terk edilme korkusundaki ikinci sebep ise bir daha böyle bir insanla karşılaşamayacağı düşüncesi. Eğer o kişi size karşı çok iyi ve merhametli davranmış ise, yaptığı fedakarlıkları gözden geçirerek bir daha böylesinin gelmeyeceğini düşünebilirsiniz. Bu durum ilkinden daha tehlikelidir. Çünkü insanlar bir şekilde yeniden ilişki yapabilir ancak yeni bir kişinin kendisine eski sevgilisi kadar iyi davranacağını kimse garanti edemez.

İlişkiler Bitebilir Ancak Dünyanın Sonu Değildir

İlişkileriniz, bitmesinden korkulması gereken olaylar olmamalıdır. Sürekli olarak bu korkuyla yaşamak sizi ilişkiden zevk almanızı engelleyecektir. Aynı şekilde onsuz bir hayatı düşünememek de kişinin kendisini kısıtlamasına yol açar. Elbette sevgilinizle ilgili bir gelecek kurabilirsiniz ancak olası bir ayrılık durumunda dünyanın başınıza yıkılacağı düşüncesi tamamen saçmalıktan ibarettir. Bu konuda bilinçlenmeli ve günlük hayatta yaptığınız işleri çeşitlendirmelisiniz.

Terk Edilme Korkusundan Nasıl Kurtulabilirim?

Terk edilme korkusundan kurtulmak için özgüveninizi tazelemelisiniz. Hiçbir güç özgüven karşısında duramaz. Sosyal aktivite sayınızı arttırın. Sporu hayatınızdan eksik etmeyin ve insanlarla olan iletişiminizi sıklaştırın. Kendinizi geliştirmeye yönelik adımlar attıkça hayatın aslında ne kadar kısa ve kendinizi kahretmek için yetersiz olduğunu fark edeceksiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.