Işığın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Işığın İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

İnsanı her şey etkileyebildiği gibi ışıkta etken bir unsur olabilmektedir. Öyle ki ışıkla tedavi gibi yöntemler bile insan yaşamında artık kendisine yer etmiş durumdan. Bu içerikte biraz daha ışığın insan üzerindeki etkilerine

 

 

İnsanı her şey etkileyebildiği gibi ışıkta etken bir unsur olabilmektedir. Öyle ki ışıkla tedavi gibi yöntemler bile insan yaşamında artık kendisine yer etmiş durumdan. Bu içerikte biraz daha ışığın insan üzerindeki etkilerine odaklanacağız ve ışığın insan ruhunu nasıl etkilediğine bakacağız.

1200px-izmir-de-gece-panoramio.jpg

Işığın insan üzerinde etki ettiği kadar ışıksızlığın da etki ettiği gerçeğini unutmamak gerekir. Örneğin bazı insanlar ışık açık olduğu zaman uyuyamaması da yine bir ışık etkisi olarak ele alınabilir. Bu durumda ışıksızlık yani karanlık kişinin uyuyabilmesini sağlamakta ve aslında bir nevi ışığın etkisi burada da görülebilmektedir. Işık ile tedavi yöntemlerinin konuşulduğu teknolojik gelişme ile aslında ışığın insan üzerinde ne denli etkili olduğu fikrine buradan varabilmek mümkün hale gelmektedir. Yine ışığa odaklandığımız bu içerikte güneş ışığını da hesaba katmamız gerekebilir. Güneş ışığı ile kişi başka bir ruh halinde olabilirken, bulutlu bir hava daha soğuk tonlarla manzaralara mecbur bıraktırabilmektedir. Kapalı hava daha soğuk tonlarda görünürken aslında bir nevi kişinin ışığa olan duyarlılığı da gözler önüne çıkmaktadır.

Işık göz duyusuna tesir eden bir olgudur ve gözler ise beyin ile en hızlı şekilde iletişim kurabilen organlardan biridir. Görüntünün direk anlama ulaşması adına hızlıca beyin ve göz arasındaki reseptörler devreye girmekte ve görüntüler bu sebeple anlam kazanabilmektedir. Göze hitap eden ışık ise bu sebeple insan üzerinde oldukça etken bir rol çizebilmektedir.

Çoğu kişiden duymuş olma ihtimalinin yüksek olduğu gün ışığı lambalar terimi de aslında ışığın insan üzerindeki etkisi niteliği ile açıklanabilir. Hem gözü yormaması hem de kişinin alışkın olduğu güneş ışığına yakın bir ışığa maruz kalması ile birlikte daha iyi konsantre olması sağlanmaktadır. Ayrıca yine bazı loş ışıklar eşliğinde uyumakta yine insanın ışığa olan duyarlılığı ile açıklanabilmektedir. Yine romantizm ortamı denilince mum ışığı veya loş bir ışıktan bahsetmek mümkündür. Bu romantizm ortamını sağlayan etkenlerden biri olan bu tarz ışıklarda yine ışığın insan üzerindeki etkisi ile açıklanabilmektedir. İnsanın ışığa olan duyarlılığına son bir örnek daha vermek gerekirse; ambulans veya polis ışıklarından bahsedilebilir. İki zıt rengin parlak şekilde sırayla yansıması üzerine dikkatleri çeken taraf olma algısı da yine ışığın etkisi ile açıklanabilir. Parlak mavi ve kırmızı renkler sırayla yanıp sönerken kişi de hemen algısal olarak dikkat çekilme hissi uyandırır ve bu renklerin kaynak olarak çıktığı yer doğru kayan algıların dikkate alındığı bu bilimsel olayda ambulans ve itfaiye gibi hayati araçlar için bu kullanım sağlanmaktadır ve bu tamamen ışığın insan üzerindeki etkisi ile açıklanabilmektedir.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.