“Kadın Gibi Ağlamak” Söylemi, Erilliği ve Gerçekliği!

“Kadın Gibi Ağlamak” Söylemi, Erilliği ve Gerçekliği!

Birçok kişinin dilinden düşmeyen ve bir deyim niyetine kullanılan kadın gibi ağlama söylemi aslında nedir? bir aşağılama söylemi mi? Yoksa bir gerçeklik mi? Ya da sadece yanlış bilinen bir şeyin dışa vurumu mu?

 

 

Birçok kişinin dilinden düşmeyen ve bir deyim niyetine kullanılan kadın gibi ağlama söylemi aslında nedir? bir aşağılama söylemi mi? Yoksa bir gerçeklik mi? Ya da sadece yanlış bilinen bir şeyin dışa vurumu mu?

Kadın insan yaşamında somut olarak var olan iki cinsiyetten biridir. Trans, Homo ve İnterseksüel kişileri bir alt başlık olarak düşünmek gerekirse kadın ve erkek olgusuna odaklanabiliriz. Kadın kimilerince duygusal ve daha çok ağlayan varlık olarak bilinmektedir. Hatta bir kadının ağlaması normal karşılanırken, bir erkeğin ağlaması oldukça sert tepkiler bile alabilmektedir. Oysa gerçeklik nedir? öğrenilmiş bir şeyler olabilir mi?

5b35dad55379ff192019a1db.jpg

Kadına yıllarca biçilen bir misyon oluştu ve bu misyona karar verilirken kadının ne istediğine önem verilmedi. Bir argüman olarak öne sürülen bu durumun yansıması ise şöyle güçlendirilmiştir. Dikkate alınmayan ve yok sayılan her insan kendini kötü hissedebilir ve bununla beraber hep ağlamaklı olabilir. Yüz yıllarca yok sayılan kadınların bu sebeple ağladıklarının görülmesi normal değil midir? Bu argümanı destekleyen bazı felsefeciler tüm kadınlarda bu kodlamanın genetiksel olarak aktarıldığını savunmaktadırlar.

Bazı araştırmacıların yaptığı çalışmalar ise kadınların yüzyıllardır devam eden yok sayılma politikasına karşın erkeklerden daha fazla ağlamadıklarını aşikar etmektedir. Yapılan çalışma boyunca deneklere uygulanan bazı rutinlerde erkekler ile kadınların aynı tepkilerle bunları karşıladıkları fark edilmiştir. Yine yapılan bir başka deneyde ise erkeklerin gözyaşlarını saklama ve gizleme eğilimi içinde oldukları fark edilmiştir. Bu iki deneyden yola çıkarak erkeklerin kadınlara göre daha çok ağladığını bile iddia edebiliriz belki.

10200844-728xauto.webp

Konunun özetine gelmek gerekirse eğer kadın gibi ağlamak deneyiminin öne çıkmasında ki temel sebep kadının yok sayılması ve buna karşın gözyaşlarını göstermesi argümanı yatmaktadır. Gözyaşlarını daha çok gizlemeyi seçen erkekler ise daha çok ağlamayan kişiler olarak bu sebeple bilinirler. Bu içerikten yola çıkarak kadın gibi ağlamak  söylemini bir daha kullanırken belki tüm bunları düşünmeniz gerekebilir. Bu bir erillik gösterisi yanında sadece bir efsanedir, gerçekliği az kişilerce bilinen ve dillerden düşmeyen bir efsanenin sözlere yansımasıdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.