Kadınlarda Karın Bölgelerinde ve Kasıklarda Kramplar Neden Olur?

Kadınlarda Karın Bölgelerinde ve Kasıklarda Kramplar Neden Olur?

Öncelikle Kasıklar; vücudumuzda mide ile baldırlar arasında kalan, karnın bitip bacakların başladığı yerlerde bulunmaktadır. Kasık bölgesinde birlikte çalışan 5 kas, bacakların hareket etmesini sağlar.

Kasık ağrısı genellikle fiziksel bir aktivite ya da spor yaralanmaları sonucu meydana gelir. Bu bölgedeki kasların gerilmesi ya da zorlanması kasık ağrılarının başlıca nedenini oluşturmaktadır.

Fakat kasları tamamı ile zorlayan bir aktivite söz konusu olmamasına rağmen, yani herhangi bir yaralanma olmadan ortaya çıkan kasık ağrıları altında yatan başka bir sorunu haber veriyor olabilir. Bu nedenle aniden başlayan ya da uzun süren kasık ağrılarını görmezden gelmemek gerekir. Önlem ve kontrolleri ona göre almamız gerekir.

Kramp ise; istem dışı olarak başlayan ağrılı ve uzun süreli kas kasılması olarak tarif edilmektedir. Hemen hemen insanların her iskelet kasında ortaya çıkabilmekle birlikte ayak ve bacak krampları daha yaygın gözlenir.

Kasık ve kramp ağrısının birçok farklı nedeni olabilir ve bu nedenler kadın ve erkekte farklılıklar gösterebilmektedir. Kadınlarda adet dönemi süresince yumurtlama kasık ağrısına yol açabilmektedir.

Kadınların üreme çağı farklı dönemlerinde, genç ya da menopoza girmiş kadınlara göre, kasık ağrılarına daha sık rastlanır. Üreme sisteminde yer alan yumurtalıklar, tüpler veya rahim gibi organlarda oluşan sorunlar ya da hastalıklar kasık ağrılarına yol açabilir.

Kadınlarda adet döneminin dışında hamilelik dönemi de kasık ağrısı şikayetinin sıkça ortaya çıktığı dönemlerden biridir. Bu iki durumu ayırt etmek gerekebilir.

Kasık ağrısı hamilelikte zaman zaman görülebilir ancak bu durumu normal kabul ederek doktora danışmamak doğru bir yaklaşım olmaz. Hamilelik sırasında her türlü ağrı için ne olursa olsun mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kadınlarda ortaya çıkan kasık ağrılarından sadece üreme organları sorumlu değildir. Kas, iskelet sorunları, psikolojik nedenler ya da bağırsaklarla ilgili bazı problemler de kasık ağrısı yapabilir.

Kasık ağrılarına bel, karın ve göğüs ağrıları eşlik ediyorsa, testis ağrısı ile birlikte bulantı, ateş ve idrarda kan gibi başka belirtiler de varsa acil olarak, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir.

Peki bu ağrıların nedenleri maddeleriyle sıralayacak olursak;

  • Gebelik döneminde akut ağrı
  • Yumurtalık kistleri
  • Boşaltım sistemi ile ilgili hastalıklar
  • Karın içi apseler
  • Kalın bağırsak tümörleri
  • Spiral gibi rahim içi araçların kullanımı
  • Psikolojik sorunlar (depresyon, stres, vb.)

Fıtık

Böbrek taşları, idrar yollarında taş ya da kum gibi nedenler ağrıların başlıca nedenleri olabilmektedir.

Bir anda başlayan kasık ağrılarında erken teşhisin çok önemli olduğunu asla unutmayın. Ağrı kesicilerle veya dinlenme gibi evde alınacak tedbirlerle ağrı geçiştirilmemeli ve en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

Kasık ağrılarının nedenleri araştırılırken ise kan testleri, idrar testi, ultrason ve jinekolojik muayene ile, özellikle üreme organlarındaki sorunlara teşhis koyulabilir.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.