Kedilerde Çiftleşme Dönemi ve Bilinmesi Gerekenler!

Kedilerde Çiftleşme Dönemi ve Bilinmesi Gerekenler!

Kedilerde çiftleşme yabani hayatın gerekliliği şeklindedir ve dişi kedinin erkek kediye izin vermesi ile çiftleşme başlar. Erkek kedinin dişi kediden işaret alması ile birlikte harekete geçtiği bilinir.

 

 

Kedilerde çiftleşme yabani hayatın gerekliliği şeklindedir ve dişi kedinin erkek kediye izin vermesi ile çiftleşme başlar. Erkek kedinin dişi kediden işaret alması ile birlikte harekete geçtiği bilinir. Erkek kedinin genellikle kabul edilmiş olmasını belirleyen şey ise erkek kedinin dişinin kulak arkasını yalaması ile sonuçlanır. Dişinin bu eyleme izin vermesi erkek kediyi kabul ettiği anlamı taşır ve erkek kedi bununla birlikte dişi kediyi koklamaya başlaması ile devam eder. Dişi kedinin kuyruk altına kokusunu bırakmaya çalışan erkek kedi, dişinin kabul edişi olarak uzanması ile çiftleşmeye başlangıç evresine devam edecektir. Dişiyi kokladıktan sonra üstüne çıkar ve dişi kedinin kafasının arkasını dişlerinin arasına alarak dişi üzerinde bir dizi hakimiyet kurar. Bu durum kedilerde çiftleşmenin başladığını belirten hareketler silsilesidir.

Çiftleşme saniyeler içinde gelişse bile erkek kedi dişi kediyi hemen bırakmaz ve dişi kedinin yumurtalarının inmesi için hormonal salgılamalar için dişi kediyi tetiklemeye devam eder. Erkek kedinin dişi kedinin hormon salgılaması için uğraş vermesi ile 24 saat içinde döllenme başlamış olacaktır. Çiftleşme tek başına döllenme için yetersiz kalacağından yumurtaların inmesi gerekli ve şart bir koşuldur.

 

Kedilerin Çiftleşme Dönemi Geldiyse

kedilerde-kizginlik-kediajans-com.jpg

Kediler çiftleşme sürecine girdikten sonra durdurulması çok zor olan hayvanlardırlar. Kızışma dönemi ile birlikte gelen çiftleşme isteğinin sonucu olarak kedi kendini sürekli dışarı atmak ister, dışarı çıkmak için her yolu denemeye başlar. Bu süreçle birlikte evde beslenen kedinin erkek olması çok bir şey belli etmese de sahiplenilen kedinin dişi olması ve bu süreçten hamile olarak çıkması beraberinde yeni bir kedi bakımı ve doğacak yavruların bakımını getirecektir. Bu sebeple uzman veterinerler ve kedi severler kedi sahiplenen herkes için ilk olarak kısırlaştırmanın yapılmasını oldukça önemli bir noktaya koymaktadırlar.

 

Kedilerde Evrimsel Bir Kural Olan Güçlünün Kazandığı Bir Çiftleşme Süreci Oluşur

Tüm canlı yaşamının evrimsel bir doğa kanunu olan en sağlıklı ve en güçlü canlının tercih edilmesi olsa da dominant olan erkek kediler bu hakkı diğer erkek kedilerden muhakkak alır. Dişi tarafından seçilmiş olan erkek bir kedi başka bir dominant erkek kedi tarafından saf dışı edilebilir. Dominant erkek kedi bunu zor kullanarak başarır. Kur yapma süreci aslında kedilerde bir formalite gereği olur. Doğada var olan kur yapma ve bunun sonucunda başarıya ulaşma dominant bir kedinin müdahalesi ile saf dışı kalabilir.

 

    

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.