Kötü Alışkanlıklarınızdan Nasıl Kurtulursunuz?

Kötü Alışkanlıklarınızdan Nasıl Kurtulursunuz?

Herkesin kötü alışkanlıkları vardır. Başlığı okurken bile eminiz ki çoğunuzda hemen kötü alışkanlıklarınız gözünüzde canlanmaya başladı bile. Bu alışkanlıklar sizde birçok yaşamsal faaliyetlerinizin yavaşlamasına veya durmasına sebep olurken

 

 

Herkesin kötü alışkanlıkları vardır. Başlığı okurken bile eminiz ki çoğunuzda hemen kötü alışkanlıklarınız gözünüzde canlanmaya başladı bile. Bu alışkanlıklar sizde birçok yaşamsal faaliyetlerinizin yavaşlamasına veya durmasına sebep olurken, sizde daha çok stres gibi sorunların da temel sebepleri olabilmektedir. Kötü alışkanlıkları tespit etmek çok zor olmasa da bu alışkanlıklardan kurtulmak çok daha zorlayıcı olabilmektedir. Peki bu alışkanlıklardan nasıl kurtulabilirsiniz? Haydi sizler için hazırladığımız içeriğimize bakalım. Oldukça etkili bazı ipuçları sizi bekliyor.

 

Kötü Alışkanlığın Kaynağı

zararli-aliskanliklara-e1549216505105.jpg

Kötü alışkanlıklarınızdan kurtulmak için öncelikle bunun tespitini yapmak ve kaynağını fark etmeniz gerekir. Örneğin sigara içmek kötü bir alışkanlık ise sizin için, neden sigara içtiğinizi düşünün ve altında yatan sebebi tespit edin. Bu kötü alışkanlığın tespit edilip kaynağının bulunması ile birlikte büyük bir yol kat edilmiş olunacaktır. Bir sonraki adıma geçmeden önce tüm detayları ile gerekirse bu alışkanlığını bir kağıda veya not defterinize yazın. Artık kötü alışkanlığınız tespit edilerek kaynağı da ortaya çıkarılmış halde önünüzdeki kağıtta yazıyor olacaktır. Kötü alışkanlığınızı önünüzde görüyor olmanız ondan kurtulmanız için oldukça etkili bir yol olacaktır.

 

Kötü Alışkanlığınız İçin Hedef, Kararlılık ve Gerçeklik Belirtin

Kötü alışkanlığınızın kaynağını tespit ettikten sonra ikinci adımda ondan kurtulmaya başlayacaksınız; ama nasıl? Bu alışkanlığınız için kararlı olmanız en önemli adımlarınızdan biri olacaktır. Kararlı bir şekilde ondan kurtulma isteğiniz siz hedefinizin ne kadar sağlam olduğuna inandıracaktır ve bunları yaparken gerçekçi olmanız önemlidir. Örneğin sigarayı aniden bırakmak sizin için gerçekçi bir hedef değilse, bunu bir haftalık sürece yayarak yavaş yavaş bırakma yoluna girebilirsiniz. Bu gerçeklik ile hedefe gitmek sizi oldukça pozitif etkileyecektir.

 

Geleceği Düşünün ve Boşluğu Doldurun

kotu-aliskanliklardan-kurtulmak.jpg

Kötü alışkanlığınız olmadan nasıl bir yaşamınız olurdu gibi bir düşünce dünyası sizi oldukça pozitif etkileyecektir. Böyle düşünerek gelecekteki kötü alışkanlığınızdan kurtulmuş size ulaşmanız daha mümkün olacaktır. Bu alışkanlıktan kurtulan siz nasıl biri olurdu ve bu alışkanlığın yerine ne koyardı diye düşünerek kendinizi bu iyi alışkanlıklara alışma sürecinde desteklemeye devam edin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.