Market Alışverişinde Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

Market Alışverişinde Dikkat Etmemiz Gereken Noktalar

Evlerimize aldığımız besinlerin yolculuğu öncelikle market alışverişimizde başlıyor. Markete gittiğimiz zaman nasıl bir alışveriş yapacağımız hem cebimizi hem de sağlığımızı yakından ilgilendiriyor.

Evlerimize aldığımız besinlerin yolculuğu öncelikle market alışverişimizde başlıyor. Markete gittiğimiz zaman nasıl bir alışveriş yapacağımız hem cebimizi hem de sağlığımızı yakından ilgilendiriyor. Market alışverişi yapmaktan kolay ne var diye düşünmeyin. Gün geçtikçe daha da büyüyen marketlerde yaptığımız alışverişin hem ceplerimizi yakmaması hem sağlığımızı bozmaması hem de istediğimiz doğrultuda yürümesi için birkaç önemli noktaya dikkat etmemiz faydalı olacaktır. Biz de sizler için dikkat etmemiz gereken 6 temel noktayı sıraladık.

1- İhtiyaçlarınızı Belirleyin

Market alışverişine çıkmadan önce mutlaka yapmamız gereken ihtiyaçlarımızı belirlemek ve kendimize bir alışveriş listesi hazırlamak olacaktır. Kağıt ve kalemi elinize alın ve ihtiyaçlarınızı bir liste haline getirin. Evinizde neler eksik? Neler alacaksınız? Ne almak için gidiyorsunuz? Bunları öncelikle yazın.

İhtiyaçlarımı aklımda tutabilirim ne olacak ya da marketi bir dolaşırım lazım olanları alırım gibi düşünceler market alışverişinizi zora sokabilir. Böyle durumlarda hem gerçekten ihtiyacınız olanları unutup eve dönebilirsiniz hem de marketlerin görkemli raflarında sizi çağıran ama aslında ihtiyacınız olmayan ürünleri de alarak alışverişinizi sonlandırabilirsiniz. İhtiyacınız olanları tabii ki alın fakat aldıktan sonra pişman olacağınız, aslında gerek duymadığınız fazladan birçok şeyi almaya ne lüzum var ki?

2- Acele Etmeyin, Fiyatları İnceleyin

Büyük marketlerin en büyük avantajı benzer ürünlerin bir arada bulunması ve bir ürün türü için birçok çeşidin yer almasıdır. Böylelikle farklı markaların farklı seçenekleri arasında fiyat ve kalite karşılaştırması da yaparak seçim yapabilirsiniz.

Önerimiz acele etmemenizdir. Vaktiniz olduğu bir zaman markete gidin ve ürün seçeneklerini iyi değerlendirin. Aradığınız ürünün farklı markalarına da göz atın. Küçük paketler mi büyük paketler mi daha hesaplı, onu düşünün.

3- Son Kullanım Tarihlerine Bakın

Paketli alacağınız tüm besin maddeleri için son kullanım tarihlerine mutlaka bakın. Aynı rafta aynı ürünün farklı son tüketim tarihine sahip seçenekleri de olabilir. Biraz karıştırarak özellikle SKT daha yakın olan süt, yoğurt gibi besinlerden en uzun sürelilerini tercih etmeye çalışın.

Son tüketim tarihlerini iyi değerlendirin. Ürünlerin ömrünün dolmasına ne kadar var ve siz bu süre içerisinde bu ürünü bitirebilir misiniz?

4- Meyve ve Sebzeleri Mevsiminde Tüketin

Donmuş gıdalar bazı zamanlarda güzel bir tercih olsa da özellikle meyve ve sebzeler için bu durum pek geçerli değil. Meyve ve sebzeleri her zaman mevsiminde tüketmeye özen gösterin. Mevsimi olmayan meyve ve sebzeleri tüketmek yerine bulunduğunu mevsimde ne varsa ne bolsa onu tüketmeye çalışın. Diğerlerinin de mevsimi elbet gelecek, merak etmeyin.

5- Farklı Market Seçeneklerini Değerlendirin

Eğer imkanınız varsa birkaç farklı markette aradığınız ürünler için küçük bir fiyat araştırması yapmak faydalı olabilir. Bir markette bir ürün çok uygun fiyatlı olabilirken diğerinde başka bir ürün indirime girmiş sizi bekliyor olabilir. Küçük bir fiyat araştırması ile cebinizi korumanız gayet mümkün.

6- Saklama Koşullarına Dikkat Edin

Hem ürünleri alırken hem de bunları eve getirdikten sonra paketlerinin üzerinde yazan saklama koşullarına dikkat etmelisiniz. Bazı ürünler sürekli buzdolabında saklanması gerekirken bazıları açılmadan önce dışarıda serin ve gölge bir yerde saklanıyor ve açıldıktan sonra buzdolabına alınması gerekiyor. Bunun gibi saklama koşullarına özen gösterirseniz ürünlerinizi bozulmadan daha uzun süre evinizde barındırmanız mümkün olabilir. Tabii yine son kullanma tarihi geçmiş ürünleri gözle görülür bir bozulma yok diyerek tüketmek doğru değildir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.