Meditasyon ve Yoga Arasındaki Farklar Nelerdir?

Meditasyon ve Yoga Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki kadim öğreti olan ve günümüzde kendisine ve çevresine yabancılaşan insanların başvurduğu uygulamalardan olan yoga ve meditasyon öğretilerine bakacağımız içeriğimizde iki kadim öğretinin arasındaki farklara odaklanacağız.

 

 

İki kadim öğreti olan ve günümüzde kendisine ve çevresine yabancılaşan insanların başvurduğu uygulamalardan olan yoga ve meditasyon öğretilerine bakacağımız içeriğimizde iki kadim öğretinin arasındaki farklara odaklanacağız. Öncelikle iki öğretinin de çok köklü öğretiler olduğunun bilinmesi ve insan deneyiminin yüzyıllık birikimi ile ortaya çıktığı bilinmelidir.

40-gun-meditasyon-yapan-kisi-1-e1504029484495.jpg

Genel hatlarıyla iki öğretiyi birbirinden temel olarak ayıran farka bakacak olursak elle tutulur en net farkın hitap ettiği bedensel farkındalığı olduğu ortaya çıkmaktadır. Yoga temelinde tüm beden üzerinde etki gösteren kadim öğretilerden biriyken, meditasyon için aynı şeyi söylemek mümkün değildir. Meditasyon daha çok insanın zihinsel ve ruhsal bütünlüğüne hitap eden bir öğretidir. Genellikle iki öğretinin aynı olduğu ve hatta birbirinin farklı isimleri olduğu bilinen en büyük yanlışlardan biridir.

 

Yoga ve Meditasyon Arasındaki Temel Farklar Nelerdir?

Temelinde iki öğretinin de amacı insanın temel huzuru bulmasına odaklanmaktadır. Kendisine ve çevresine insanın yabancılaşma süreci 21. yüzyılın en temel gerçeklerinden biri olurken bu anlamda bu iki öğretinin de daha çok talep edilmeye başlandığını gözlemlemek mümkün olabilmektedir. Temelde insan huzurunu odak edinen ve bu anlamda insanın kendini bulmasını hedef edinen iki uygulamayı birbirinden ayırmakta fayda olacaktır.

yoga-ile-meditasyon-farki-blog-g569-1000x563-tzib8vao.jpg

İki kadim öğreti arasındaki temel farklardan birini oluşturan meditasyon zihinsel ve ruhsal anlama odaklanması yoganın temel prensipleri arasında olduğu görülmektedir. Aslında yogada meditasyon gibi ruhsal ve zihinsel bilince odaklanmaktadır; ama bu yoga için bir basamak halindedir. 8 ayrı basamaktan oluşan yoganın 7. basamağını oluşturan ruhsal ve zihinsel farkındalık meditasyonun kendisini oluşturmaktadır.

Yogayı meditasyondan ayıran en temel farka bakacak olursak bu öğreti içerisinde ki basamaklar meditasyonun kendisini de oluşturmaktadır; ancak yoga daha çok kişinin bedensel aktivitelerine odaklandığı ve bazı belli başlı egzersizler ile uygulanabildiği gerçeği vardır. Meditasyonda bu tarz egzersiz ve hareket silsilesi yaşanmadığı gibi bütün olay nefes ve kişinin oturuş veya uzanma biçiminde olmaktadır. İki öğretide amaç olarak iyiliği benimserken yoga daha çok bir yaşam felsefesi sunabilmektedir. Bu anlamda yoga aslında meditasyonu da kapsayan bir temel öğreti olarak bilinmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.