Menopoz Yaklaşırken Kadınların Yapması, Dikkat Etmesi Gerekenler

Menopoz Yaklaşırken Kadınların Yapması, Dikkat Etmesi Gerekenler

Menopoz döneminde genellikle kadınlar, toplum içerisinde çok dillendirilmeyen ve zorlu koşullarına teslim olunan bir süreç olarak bunu görmekte tedirgin olmaktadır.

Fakat doğru yaşam biçimleri ile menopozun hem büyük ölçüde ertelenmesinin hem de rahat geçirilmesinin mümkün olduğunu yazıları ve söylemleri ile belirten Beslenme Uzmanı Didem Üstay, bu konularla ilgili detaylara dikkat çekti ve kadınların tedirgin olmaları bir durum olmadığını ekledi.

Aslında kadınlar için ‘Menopoz Dönemi’ yaşlanmanın başlangıcı değil, olgunlaşma dönemidir.

Menopoz kadın sağlığı için çok önemlidir ve dikkatli davranılması gerekli bir dönemdir. Nedeni ise;

Kadın vücudunda maalesef meydana gelen kanserlerin yüzde 30-35’i genital organlardan çıkıyor. Bunlar ise;  Meme kanseri, yumurtalık (over) kanseri, rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, dış genital organ kanserleridir. Bu hastalıkların en sık görüldüğü yaşlar da 45-60 arasıdır. İşte menopozun asıl önemli olan tarafı kesinlikle budur.

Kadınlar  bu yaş döneminde gerekli dikkati gösterebilirse, hastalıkları erken yakalayabilmek açısından çok büyük bir ilerleme şansı olur.

Menopoz doğal bir süreçtir ve tedavi ortaya çıkan belirtileri önlemeye yöneliktir.

Bir kadının yaklaşık olarak adet görmediği süre üst üste on ay olmuş ise menopoza girmiş olarak kabul edilir.  Geciken, düzeni bozulan adetler nedeniyle doktora başvurulduğunda yumurtalıkların durumu ile ilgili yapılan testler, kadının ne kadar daha menopozdan uzakta tutacağı hakkında bilgi verebilir.
Peki bu sırada dikkat etmemiz gereken kurallar nelerdir diyorsanız buyurun devam edelim.

- Menopoz dönemindeki kadınların 5-6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmesi gerekir. (Bu kontolde memeler mutlaka incelenmeli ve kadınlara kendi memelerini ayda bir kontrol etmeleri öğretilmelidir.)

- Senede bir vajinal smear testi yaptırılmalıdır. Bu test genel tarama testidir. Herhangi bir sorun var ise ortaya çıkar ve hemen müdahale edilmelidir.

- 8-9 ayda bir Mamografi çektirilmelidir. Ailede biri tarafından bir kanser var ise bu 40 yaşından önce tedavisine başlanmalı, buna uygun tedavi yöntemleri uygulanması gerekmektedir.

-Senede bir kan testleri ve aynı zamanda hormon değerleri incelenmelidir. Kan sayımı, sedimantasyon, şeker, kolesterol vb. gibi önemli parametreler gözden geçirilmelidir.

Peki sağlıklı mutlu bir Menopoz için ipuçları nelerdir?

Düzenli egzersiz, sigara içmemek , temiz hava egzersizleri yapmak bu dönem için ilaçtır.
Yağlı ve şekerli yiyeceklerin tüketimini azaltmalı, meyve-sebze ağırlıklı dengeli bir beslenme programı uygulamalısınız.

Alkol kullanımı, şişmanlık ve hareketsiz yaşam kadın sağlığını daha olumsuz etkilemektedir.
Sıcak basmaları, baharatlı yiyecekler, ortam sıcaklığı, sıcak içecekler ile tetiklenebilir.
Ve son olarak şu bilgiyi geçmemizde fayda var; Dünyaca ünlü bilimsel çalışmanın  “Hormon tedavisi meme kanserine yol açıyor” başlığı kesinlikle doğru değildir.Ve haber üzerine birçok kadın hormon tedavisini bıraktı. Unutulmaması gereken bu bahsedilen risk oranı sanılandan çok daha azdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.