Mısır Bitkisinin Özellikleri

Mısır Bitkisinin Özellikleri

Mısır bitkisinin özellikleri nelerdir? Mısır bitkisi hakkında bilinmesi gerekenler konumuzda yer almaktadır.

Mısır bitkisinin özellikleri nelerdir? Mısır bitkisi hakkında bilinmesi gerekenler konumuzda yer almaktadır.

Mısır Bitkisi

Mısır üretimi ilk kez 5000 yıl önce Hindistan’da görülmektedir. Hintlilerin dilinde mısır “bizim hayatımız” manasına gelir. Mısırın Hindistan’da un ve mısır ekmeği yapımında kullanıldığı bilinmektedir.

Ünlü kaşif Columbus mısırın Avrupa ve diğer kıtalara yayılmasını sağlamıştır. Günümüzde mısır, dünya çapında pirinçten sonra en çok yetiştirilen tahıl ürünüdür.

Çiftçiler mısırı hayvanlarını beslemek için kullanmaktadır. Bunun yanı sıra gıda sanayiinde kahvaltılık gevrek, un, nişasta ve yap üretiminde mısır önemli bir kaynaktır. Aynı zamanda alkolsüz içeceklerde tatlandırıcı göreviyle de mısır kullanılmaktadır.

Tarım ve gıda sanayiine ek olarak kağıt üretiminde, boya yapımında, endüstriyel alanda kullanılan alkol elde etme işlemi sırasında ve otomobil yakıtlarında mısırın kullanımına rastlanmaktadır.

Besin değeri açısından mısır, az miktarda yağ ve kalori içerir. 100 gram mısırda 354 kalori vardır.

Nişasta, protein ve karbonhidrat bakımından zengindir. Beyaz mısır vitamin A içermezken, sarı mısırda bol miktarda vitamin A vardır. Vitamin C, magnezyum ve potasyuma ise ikisinde de rastlanır.

Niacin, mısırın hiçbir türünde bulunmaz. Bu yüzden, eğer yüksek oranda mısır içeren bir beslenme şekli uygulanırsa kişilerde niacin eksikliğinden kaynaklanan pellagra hastalığı görülebilir. Bu hastalık sindirim ve sinir sisteminde aksaklıklara neden olmaktadır.

Öte yandan, yemeklerde tane mısır kullanımı kalp hastalıklarına ve kansere yakalanma riskini de azaltır.

Mısır tohumları mayıs ayından haziran sonuna kadar ekilir. Tohumun iyi gelişmesi için en az 8 saat direk güneş ışığı olması gerekir. Bir tohumun olgunlaşması 60-100 gün arası sürer. Mısır toplandığı andan itibaren içindeki şekeri kaybetmeye başlar. Bunu önlemek için hasat edilen mısırı uygun sıcaklıkta muhafaza etmek çok önemlidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.