Mükemmel Anne Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Mükemmel Anne Sendromu Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Psikolojide mükemmel anne sendromu olarak bilinen şey nedir? belki de çok az kişinin duyduğu bu sendrom çoğumuzda mevcuttur. Sendrom bir tür takıntı ve devamlılık belirten sözcük olmakla birlikte bazı annelerinde takıntılı hallerine verilen isimdir.

 

 

Psikolojide mükemmel anne sendromu olarak bilinen şey nedir? belki de çok az kişinin duyduğu bu sendrom çoğumuzda mevcuttur. Sendrom bir tür takıntı ve devamlılık belirten sözcük olmakla birlikte bazı annelerinde takıntılı hallerine verilen isimdir. Tek başına büyük bir anlam içeren mükemmel anne sendromu hem yaşayan kişiyi hem de yaşatılan kişiyi oldukça yorabilmektedir. Peki mükemmel anne sendromu nedir?

5efcf00445d2a04bc807c5d7.jpg

Her anne veya ebeveynin isteği çocuklarının başına bir şey gelmemesidir elbette; ancak bu isteği artık takıntı haline getirerek hem bunun üzerine sürekli düşünmek ve bu düşünceden yola çıkarak sürekli çocuğu kontrol etmeye çalışmak oldukça yorucu bir süreç olabilmektedir. Psikolojik olarak bundan kurtulmanın mümkün olduğunun bilinmesi ile birlikte birçok kadının veya ebeveynin yeni tanıştığı bu sendrom aslında çoğu kişi tarafından oldukça normal karşılanan bir durumdur.

Sürekli çocuğunuza dair başına bir şey mi geldi? Acaba gidebildi mi? Gibi takıntılarınız varsa ve bunu defalarca teyit etmeden içiniz rahat etmiyorsa bu sendroma sizde bulaşmış olabilirsiniz. Çocuğun düzenli olmasına uğraşmak, her zaman temiz olması için uğraş vermekte yine size mükemmel anne sendromu olarak geri dönüş yapabilmektedir. Ayrıca birçok ebeveynde görülebilen şeylerden bir tanesi şudur; ebeveyn, geçmişte başarmak istediği başaramamış ve bunun çocuğu tarafından başarılmasını istediği şeyleri ona diretmesi. Bu bakış açısı da yine mükemmel anne sendromu sınırları içerisine girebilmektedir.

6klj-qh6mesqemribx0vig.jpg

Mükemmel anne sendromuna dair belli başlı bazı belirtilerden bir diğeri de çocuğun hastalanmasına karşı oldukça titiz davranılmasıdır. Çocuğun kesinlikle mikrop kapmaması fikri ve buna dönük olarak sürekli onu korumacı tavırda yine mükemmel anne sendromu belirtisidir. Çocuğun kirlenmesi, mikrop kapması gibi şeyler oldukça olası bir durumdur. Öyle ki bazı ebeveynler bu tür şeylere çözüm olarak çocuğu dışarı bile bırakmayabilmektedirler. Dışarı çıkarken çocuğun merdivenden düşüyor olma olasılığı üzerine defalarca kafada kurulan senaryolar, uyuyor mu diye düşünüp her kalktığında çocuğu kontrol etme gibi huylarda yine mükemmel anne sendromu belirtileridir. Bu tür belirtiler gösteriyorsanız bir psikolog ile kısa sürede bu sorunu çözmeniz oldukça kolay olacaktır. Canınızı sıkmayın psikolojiniz bozuk değil biraz rahatlamanız lazım sadece.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.