Mum Lekesini Çıkarmak İçin İki Pratik Yöntem!

Mum Lekesini Çıkarmak İçin İki Pratik Yöntem!

Mum lekesini çıkarmanın bir içerik konusu olabileceği kimilerine tuhaf bir şey gibi gelse de aslında en zor çıkarılan lekelerden bir tanesi de mum lekesidir. Çok kullanılmaması sebebiyle birçok insanın uğraşmak zorunda kalmadığı mum lekesi

 

 

Mum lekesini çıkarmanın bir içerik konusu olabileceği kimilerine tuhaf bir şey gibi gelse de aslında en zor çıkarılan lekelerden bir tanesi de mum lekesidir. Çok kullanılmaması sebebiyle birçok insanın uğraşmak zorunda kalmadığı mum lekesi, bazen oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Yağlı yapısı ile damladığı yerde iz bırakan mum, yanlış yöntemle temizlenmeye kalkışılınca damladığı bölgede iyice kalıcı hale gelebilmektedir.

1200x627-mum-lekesi-nasil-cikar-koltuktan-halidan-elbiseden-beklemis-mum-lekesi-nasil-gecer-s1-1592434880848.jpg

Kıyafet, koltuk, halı gibi yerleri damladıktan sonra bu bölgelere sinerek iz bırakan muma karşı yapılan ilk hata hemen onu bez ile silmeye çalışmaktır. Bez ile temizlemeye çalışılan mum, o bölgede yayılım göstererek daha geniş bir alanda iz bırakabilmekte ve daha derinlemesine bir leke halini alarak zor çıkan lekeler arasına girmektedir. Bez ile temizlemek dışında yapılan bir diğer yanlış ise hemen bıçak vb. materyaller ile mumu kazımak olmaktadır. İyice kurumasını beklemediğiniz ve temizlemesine giriştiğiniz mum lekesi muhakkak o bölgede daha çok iz bırakmaktadır. Bu gibi sebepleri göz önüne alarak mum damlasının iyice kurumasını bekleyin. İçerikte bahsedeceğimiz iki benzer pratik yol ile mum lekesini çıkarmak oldukça kolay ve etkili olurken, sizlerde bu dertten muzdarip olmuşsanız şayet kurtulmanız bu içeriğimiz sayesinde olacaktır. Hazırsanız mum lekesini çıkarmak için pratik yollarımızı anlatmaya başlayalım.

 

Ütü Yardımı İle Mum Lekesini Çıkarma

Ütü ile mum lekesi çıkarmak oldukça pratik bir yoldur. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yönteme başlamadan önce muhakkak mum lekesinin iyice kurumasını bekleyin ve ondan sonra işlem uygulamaya başlayın. Bu işleme başlamak adına ilk olarak kuruyan mum damlasının üst tabaksını kaşık veya bıçak gibi aletler yardımı ile kazıyın. Üst tabakayı kazıdıktan sonra asıl işiniz alt tabaka olacak ve bu bölge yağlı olduğu için bazı işlemler gerekecektir. İkinci aşamadan lekenin üstüne kurutma kağıdı yerleştirin. Bu kağıdın üstüne ise havlu veya bir bez koyarak ütüleme işlemine başlayın. Ütüleme ile birlikte oluşan yağ lekeleri damlacıklar halinde kağıda geçerek bu bölgeden sıyrılmış olacaktır. Şayet işlemi bitirdikten sonra leke hala görünüyorsa aynı işlemi tekrar etmenizde sakınca olmayacaktır.

 

Çakmak ve Metal Kaşık İle Mum Lekesi Çıkarma

Bir önceki pratik yolumuza benzerlik gösteren bu yol biraz daha az şeye ihtiyaç duymanızı sağlayacaktır. Yine mum damlasının üst tabakasını kazıdıktan sonra kalan izin üstüne kurutma kağıdını yerleştirin. Çakmak veya herhangi başka bir ısıtma aracı ile metal kaşığı iyice ısıtın ve kağıt üzerinden lekenin olduğu bölgeye uygulayın. Isıtma sonucu yağlı leke kağıda yapışacak ve siz lekeden kurtulacaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.