Neden Yalnız Hissediyorsun ve Bu Duygudan Nasıl Kurtulabilirsin?

Neden Yalnız Hissediyorsun ve Bu Duygudan Nasıl Kurtulabilirsin?

Yalnızlık nedir? diye bir soru ile içeriğe giriş yaparsak, tüm gelen cevapların ortalaması şöyle olacaktır büyük ihtimalle; yalnızlık, kişinin kendini tek başına hissetmesi ve bu tek başınalık bazen fiziki bazen de ruhen olabilmektedir.

 

 

Yalnızlık nedir? diye bir soru ile içeriğe giriş yaparsak, tüm gelen cevapların ortalaması şöyle olacaktır büyük ihtimalle; yalnızlık, kişinin kendini tek başına hissetmesi ve bu tek başınalık bazen fiziki bazen de ruhen olabilmektedir. Bu verilen genel cevaba karşılık şöyle bir bakış açısı geliştirirsek nasıl olur? Ya yalnızlık yaşamımızın bir parçasıysa ne yapacağız. Dilerseniz konuyu biraz açmaya başlayabilir.

Yalnızlık kişinin kendini elbette tek başına hissetmesi ve bundan dolayı bazı kötü hislere girişmesidir. Oysa yalnızlık zaten yaşamın bir parçası değil midir sizce? Yani yastığa kafanı koyduğun zaman tek başına değil misin?

 

Neden Yalnızsın?

huseyin-akin-yazdi-k-7065e302252e0567137e.jpg

İnsanlar birbirlerini anlayan varlıklar olarak bilinse de aslında bu durum öyle değildir ve aslında kimse kimseyi anlayamamaktadır. Bu anlama durumunun istisnası aynı duyguyu aynı anda hissetme ile mümkün olabilmektedir. Bir duyguyu aynı anda hissetme ihtimalinden yola çıkarsak birbirini anlama ihtimali olan kişi sayısını bir hayli düşürmemiz gerekecek sanki. Yalnızlığı tetikleyen şey ise budur aslında. İnsanlar anlaşılmadığını ve hissedilmediğini düşünürler. Bir kişi karşı tarafın onu anladığını hissetmesi ile birlikte artık duygularına bir ortak bulabilecektir; ancak bu söz konusu olmadığı zaman kişi kendi içinde oldukça karamsar bir yalnızlığa gömülecektir. İşte yalnızlığın temelinde yatan gerçeklik budur. Şimdi gelin de yalnızlık kötü bir şey mi? Ona bakalım.

 

Yalnızlık Kötü Bir Şey mi?

Yalnızlık yerine göre kötü yerine göre iyi bir şeydir diyerek politik bir söylem ile paragrafa başlayalım; ancak şöyle bir parantez açarak olayı iyice aydınlatalım. Yalnızlık gereklidir. İnsanın yaşamında mutluluk, kalabalık, birlik olma, aitlik gibi hisler kadar yalnızlık hissi de gerçektir. Yalnızlık insan yaşamının var olan bir parçasıdır ve bu parçaya sırt dönmek söz konusu değildir. Yalnızlık çoğu yerde besleyici olabilmektedir. Her gün yumurta yemek yerine, yarın başka bir şey yemek gibidir. Her gün ve her an kendini bir yere ait hissetmek tek düzeliktir ve şimdi bu pencereden bakarak hep mutlu olmak, hep bir yere ait hissetmek nasıl bir duygu ona odaklanın. Sonra biraz daha bekleyip yalnızlığı düşünün. Yalnızlık bu düşünceler içinden size bir kurtarıcı rolünde gelebilir ve bu tamamen sizin duygunuzdur. Ondan kurtulmaya çalışmayın, yalnızlık hissi her insan için şart duygulardan biridir, besleyici ve geliştiricidir. Kişi farklı bakış açılarını yalnız kalıp düşününce fark edebilmektedir; ama bu sürekli bir yalnızlık değildir elbette. Her zaman yalnız hissetmek veya her zaman bir yere ait hissetmek değil, her iki duyguyu da hissedebilmek yaşamdır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.