Oyun Oynamanın Faydaları Var mı? Oyun Oynamak Zekayı Geliştirir mi?

Oyun Oynamanın Faydaları Var mı? Oyun Oynamak Zekayı Geliştirir mi?

Oyun oynamanın zararlı ve boş olduğuna yönelik azımsanmayacak bir kitle var. Ancak oyun oynamanın bilinmeyen faydalarını keşfettiğinizde sizler de oyun oynamak için can atacaksınız. Peki oyunların zekaya olan katkısı nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle beraber insanlar kaç yaşında olurlarsa olsun oyun oynamaya meyilli hale geldi. Oyun oynamanın çocuklar için oldukça faydalı bir eylem olduğunu biliyor muydunuz? Peki bu sadece çocuklar için mi geçerli? Genel olarak oyun oynamanın kişiye kattığı şeyler neler, bunu merak ediyorsanız hazırladığımız yazıya göz atabilirsiniz. Ruh sağlığına olan katkılarını duyduğunuzda siz de oyun oynamak isteyeceksiniz.

Oyun Oynamak Zararlı mıdır?

Öncelikle oyun oynamanın zararı yoktur. Fakat fazla oyun oynamanın bazı zararları olabilir. Ancak her şeyin fazlası zaten zarardır. Uzun süreler oyun oynayan kişilerde hareketsiz bir yaşam gözlemlenmektedir. Hareketsiz yaşamın da sağlık açısından olumsuz bir takım etkileri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise obezite ve asosyalliktir. Birinin fiziksel sağlığa diğerinin ise ruhsal sağlığa önemli zararları vardır. 

Oyun Oynamanın Faydaları Nelerdir?

Öncelikle oyun oynamak ve oyundayken mücadele etmek, kişiye beynini aktif olarak kullanması için bir sebep verir. Bu meşguliyet hissiyle beraber insanlar daha pratik düşünmeye başlar. Sürekli aynı şeyleri tekrar etmeyen ve kişiyi düşünmeye teşvik eden oyunlarsa kişinin zeka gelişimine önemli katkı sağlar. Yaşınız kaç olursa olsun, bir insanın beynini meşgul etmesi ve sık sık kullanması onun bunama riskini her zaman azaltır. Bunamayla beraber alzheimer hastalığının önlenmesinde de oyun oynamak etkili olabilir. Çeşitli hastalıkları önlemesinin yanı sıra zekaya olan etkisi ise saymakla bitmez. Günlük yaşantınızda daha yaratıcı bir kişiliğe bürünmenizi sağlar.

Hayatı dolu ve belirli işlerle geçen insanlar ileri yaşlarda da oldukça enerjik ve yerinde duramaz olurlar. Çünkü çalışma disiplinine alıştıkları için beyinleri sürekli olarak bir şeylerle ilgilenmek ister. Bu da tembelliğin önüne geçer. Genellikle çevrimiçi oyunlarda gerçek oyuncularla yaşadığınız rekabetin size olumlu etkiler olur. Onlarla savaşmak için çaba sarfedersiniz ve alternatif arama konusunda beyninizi kullanırsınız. Genç yaşlardan oyunlara merak salan insanların ileri zamanlarda daha pratik ve yaratıcı düşündüğü gözlemlenmiştir. Özellikle Z kuşağına ait çocuklarda yaratıcı düşünceye fazlaca rastlarsınız. İnternet üzerinde dönen esprilerin, geyiklerin temel sebebi de zeka seviyesindeki artış olarak yorumlanmaktadır. Günümüzde internet geyikleri bambaşka bir hale evrildi. İnsanların espri ve mizah anlayışları çok değişti.

Eğer ne tarz oyunlar oynayacağınız konusunda kararsızsanız kategorileri tek tek deneyerek ilginizi çeken bir oyunda karar kılabilirsiniz. İster telefon ister tablet ve isterseniz de bilgisayar üzerinden oyunlar oynamak mümkün. Bu konuda oyun platformları çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Bu yazımızda oyunların zekayı nasıl etkilediği ve ileri yaşlarda geçirebileceğiniz çeşitli rahatsızlıkları nasıl önlediğine dair bilgilendirmede bulunduk.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.