Ruh Halimizi Hangi Hormonlar Yönetir? Etkileri Nelerdir?

Ruh Halimizi Hangi Hormonlar Yönetir? Etkileri Nelerdir?

Ruh halimiz neden bu kadar değişken veya bu kadar kolay değişkenlik gösteriyor diye hiç düşündünüz mü? Evet belli başlı üzücü veya mutluluk verici sebeplerden kaynaklı ruh halimiz değişkenlik gösteriyor; ancak bunun bilimsel olarak sebepleri nelerdir?

 

 

Ruh halimiz neden bu kadar değişken veya bu kadar kolay değişkenlik gösteriyor diye hiç düşündünüz mü? Evet belli başlı üzücü veya mutluluk verici sebeplerden kaynaklı ruh halimiz değişkenlik gösteriyor; ancak bunun bilimsel olarak sebepleri nelerdir? Bilimsel olarak hormonlara dayandırılan bu ruh ve duygu değişimleri için dört etkili hormon ön plana çıkıyor. Kişinin hissettiği şeylere sebep olan bu hormonlar az veya çok salgılanmaları durumunda ani ruh değişiklikleri gibi şeylerde görülebilmektedir.

duygu-korlugu-anagorsel-listelist.jpg

Mutlu hissetmek, üzülmek, neşeli olmak, depresif olmak gibi tüm duygu durumlarına etki eden bu hormonlara odaklanacağımız içeriğimizde, bunlara sebep olan şeylere de parantez açacağız. Ayrıca bu hormonların daha dengeli salgılanması için de yine bazı tüyolar içeriğimiz de yer alacaktır. Hazırsanız bizi halden hale sokan bu hormonlara bakalım.

 

Dopamin

Dopamin bir motivasyon kaynağıdır. Öyle bir motive etme gücü vardır ki, onsuzluk ciddi depresif sorunlar yaratabilmektedir. Sevdiğinde ve sevildiğinde daha çok salgılanan bu dopamin ile birlikte motivasyon üst seviyelere çıkar, kişi oldukça neşeli olur ve etrafına da sürekli pozitif enerjiler dağıtır. Hareketli ve spor dolu bir anda da oldukça etkili salgılanan dopaminin yoksunluğunda karamsarlık ve tükenmişlik görülebilir. Bu tür durumlarda meditasyon yapmak, spor yapmak, yürüyüş yapmak gibi eylemlere geçebilirsiniz.

 

Serotonin

Serotonin kişinin mutluluk sebebidir. Serotonin anti depresan gibi psikolojik ilaçlarda oldukça bol miktarlarda bulunur; ancak bu ilaçları kullanmak yerine doğal yollardan bunları egzersizler yaparak vücudunuza kazandırın. Ayrıca çikolata tüketimi ile birlikte de ciddi bir serotonin salgılanması ortaya çıkar. Serotonin eksikliğinde kişi kendini mutsuz hisseder ve oldukça üzüntülü bir ruh haline bürünür.

 

Endorfin

Öz güven patlaması yaşadığınız anları düşünün. Bu anların sebebi endorfindir. Vücut için bir afyon patlaması etkisi gösteren endorfinin salgılanmasında artış olduğunda kişi kendini çok güçlü ve öz güvenli hisseder. Endorfin yoksunluğunda ise tam tersi hislerle karşılaşmanız normaldir. Güçsüz, öz güvensiz, umutsuz biri olmanızı neden olur. Endorfini yükseltmek adına daha zor spor egzersizlerin yönelebilirsiniz veya düzenli bir egzersiz yoluna girebilirsiniz.

 

Melatonin

Melatonin saydığımız hormonlar arasındaki en naif hormon olabilir. Uyku durumunuzu dengeye sokarak bu süreçte salgılanmaya başlar. Uykunuz düzensiz ise melatonin salgılanması etkisini düşürebilmektedir. Yoksunluğunda stres ve kaygı bozuklukları ortaya çıkabilmektedir. Melatoninin düşük kalmasındaki en büyük sebep uyku bozukluğunun ortaya çıkmasıdır. Düzenli uyumaya çalışarak melatonini dengeleme şansınız var.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.