Şifreleriniz Yeterince Güçlü Mü? İşte Bir Saniyede Kırılabilen Şifreler!

Şifreleriniz Yeterince Güçlü Mü? İşte Bir Saniyede Kırılabilen Şifreler!

Artık bir şekilde tüm bilgilerimiz dijital platformlarda gizli. Bu platformlar olmasa bile bilgisayar, telefon ve tabletlerimizde yine özel bilgilerimiz var ve bu bilgileri koruma amacıyla şifreler kullanmaktayız.

 

 

Artık bir şekilde tüm bilgilerimiz dijital platformlarda gizli. Bu platformlar olmasa bile bilgisayar, telefon ve tabletlerimizde yine özel bilgilerimiz var ve bu bilgileri koruma amacıyla şifreler kullanmaktayız. Peki kurduğumuz şifrelemeler ne kadar güvenli. Siber güvenlik kuruluşları bu şifrelere dönük her yıl sonuna doğru bazı açıklamalar yaparken, bazı istatistikleri de açıklama mecburiyetine girmektedirler. Güçlü şifre oluşturma önerisi birçok platform veya site tarafından kişilere sunulsa da açıklanan son verilere göre 4,5 milyon kişinin şifrelerinin kırılması sadece birkaç salise ile oldukça kolay olabilmektedir.

vatan-bilgisayar-sifre-calindi.jpg

ESET (siber güvenlik kuruluşu)’in yaptığı açıklamaya göre 4,5 milyon kişinin kullandığı şifreleri kırmak isteyen biri bir saniye bile harcamadan bunu elde edebilmektedir. Sizlerde bu 4,5 milyon kişi içerisinde olabilirsiniz diye bu içerik sizler için oldukça önemli olabilir.

 

Güçlü Şifre Nedir?

Birçok sosyal medya platformu veya şifreleme işlemi isteyen programlar kişilere güçlü şifre önerilerinde bulunmaktadırlar. Tam bu noktada bu güçlü şifre olayını dikkate alarak hareket etmek önemlidir. Güçlü şifreden kasıt ardışık sayıların veya harflerin bir araya gelmemesi mantığına dayanmakla birlikte güçlü şifre için bunu yapmamak yetmez. Güçlü şifre oluşturmak adına kombinasyon sayısını arttırmak önemli bir detaydır. Bu bağlamda sayı, harf, özel karakter kullanımı güçlü şifre için olmazsa olmazlardandır. Hatta öyle ki bazı platformlar şifrenin güçlü olmaması sebebiyle kayıt veya üyeliği tamamlayamamakta ve kişiden güçlü bir şifre oluşturmasını istemektedir. Güçlü şifrelerin hackerlar veya bazı meraklı kişiler tarafından kırılması zordur. Bu sebeple daha güvenli bir şekilde bilgilerinizi teknolojik aletlerinizde saklayabilir veya kullandığınız hesapları daha sağlıklı kullanabilirsiniz.

 

En Çok Kullanılan Şifre: 123456

2017-yilinda-en-cok-kullanilan-sifre-kombinasyonlari-aciklandi-1527260476.png

ESET’in her sene yaptığı şifrelere dair kamuoyu paylaşımı bu sene için de yapıldı ve ortaya çıkan detaylar ise korkunç düzeyde. Açıklanan verilere göre 4,5 milyon kullanıcının şifrelerinin kırılması için gereken süre 1 saniyeden az olmaktadır. Bu sebeple kişisel verilerin korunmasının oldukça güç olduğu bir durumun ortaya çıkmış olduğu gerçeği ile baş başa olmaktayız. ESET’in yaptığı açıklamaya göre en çok tercih edilen şifre 123456 olurken bu şifrenin kırılması için saliseler yeterlidir açıklaması da yapıldı. İşte açıklanan en çok kullanılan şifreler.

 

  1. 123456
  2. 123456789
  3. Picture1
  4. Password
  5. 12345678
  6. 111111
  7. 123123

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.