Stresten Kurtulmak İçin 7 Etkili Yol

Stresten Kurtulmak İçin 7 Etkili Yol

Çağımızın bir problemi olan “hayır” diyememek çoğu insanın ortak sorunu. Bazı zamanlar kendi hududunuzu çizmeniz gerekebilir.

Çağımızın bir problemi olan “hayır” diyememek çoğu insanın ortak sorunu. Bazı zamanlar kendi hududunuzu çizmeniz gerekebilir. Kararlı bir şekilde “bunu yapmak istemiyorum.” Veya “Hayır” demek, kendinize güveninizi arttıracak ve aynı zamanda stresinizi daha oluşmadan kıracaktır. Aksi taktirde reddedememek, ruhen ve fiziki olarak sizi yoracaktır. Eğer Reddedememe probleminiz var ve yenemiyorsanız uzmanlardan tıbbi yardım alabilirsiniz.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi uykunun da fazlası zararlıdır. Aşırı uyku baş ağrısı ve sersemliğe yol açar. Aksine yetersiz uyku ise halsizlik ve odak problemi yaratır. Ayrıca yattığınız yerin konforunu iyi bir biçimde ayarlamakta fayda var. Eğer yattığınız ortam rahat değil ise bel ağrılarına kadar pek çok noktada rahatsızlık çekebilirsiniz. Bunlara binaen yeterli ve rahat bir uyku stresinizi büyük oranda azaltacaktır.

Kendinize Vakit Ayırın

Mutlu olmak stresin birebir düşmanıdır. Bu noktada size verebileceğimiz en önemli tavsiyelerden biri kendinize vakit ayırmanızdır. Hayatın bazı noktalarından kısarak zamanı kendiniz için harcayın ve hobilerinize yönelin. Örneğin Yoğun geçen bir günün ardından arkadaşlarınız ile buluşabilir, iş çıkışı sinema salonuna gidebilir yahut bir tatil gününüzü tamamıyla kendinize ayırabilirsiniz.  Yorulsanız dahi pes etmeyin, stresi yenmek üzeresiniz çünkü siz mutlu oluyorsanız stres hayatınızdan çıkıyor demektir.

Kendinizi Aç Bırakmayın

Aç olmak beraberinde öfke duygusunu da getirir ardından stres kaçınılmazdır. Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlarsanız 1-0 öndesiniz demektir. Bunun yanı sıra öğün kaçırmamaya dikkat edin. Düzenli ve sağlıklı beslendiğinizden emin olun. Uykudan hemen önce yemek yemeyin ve yemek yerken aşırıya kaçmayın.

Stres anında vücudumuzda gözle görülebilir değişmeler gerçekleşebilir. Örneğin terleyebilir, ağzımız kuruyabilir veya ağrı ve yorgunluk hissedilebilir. Bazı anlarda açlık hissi susuzluk hissini unutmanızı sağlar bu yüzden yanınızda, Masanızda su taşımayı unutmayın

Değişik Yönlerden Bakın

Bir problemle karşılaştığınız zaman kendinizi hemen öfkelenmeyin kendinizi tutun. Karşılaştığınız sorunlara farklı yönlerden bakmayı deneyin. Gerektiği yerlerde empati yapın.  Bu davranışlar hem öfke sorununuzu çözmekte size yardımcı olacak hem de sizi daha anlayışlı bir insan yapacaktır. Anlık sinirlenmelerden, Öfke nöbetlerinden uzaklaştıkça Stresten de uzaklaştığınızı fark edeceksiniz.

Burnunuzu Kullanın

Güzel kokular koklamanın insana huzur verdiği ve stresi azalttığı yapılan bir deneyde gözlemlenmiş. Söz konusu Yapılan bir araştırmada matematik soruları çözen bireylere elma koklatılıp streslerinin azaldığı gözlemlenmiş. Buradan yola çıkarak masanızda, arabanızda veya iş yerinizde kısaca yanınızda güzel kokular bulundurabilir, stres anında onları koklayarak stresinizi azaltmaya çalışabilirsiniz.

Yardımsever Olun

Terzi kendi söküğünü dikemez deyimini hepimiz duymuşuzdur. Başka insanlara yardımcı olmak hem sizi daha saygın yapacak hem de size başarı duygusu aşılayacaktır. Ayrıca başka insanlara yardım etmek sizin kendi sorunlarınıza karşı tecrübeli biri haline getirecektir. Başkalarının problemlerine yardımcı olarak kendi problemleriniz için daha yetkin kararlar verdiğinizi göreceksiniz. Bu bağlamda problemlerinize daha tecrübeli yaklaşacak ve stresi kendinizden uzaklaştıracaksınız.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.