Su Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir? Düşük Faturalar İçin Su İsrafının Önüne Geçin!

Su Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir? Düşük Faturalar İçin Su İsrafının Önüne Geçin!

Su faturalarınız son dönemde fazla gelmeye başladıysa su israfının önüne geçmenin vakti geldi. Su tasarrufu yapmak hem maddi hem de manevi olarak kişiye katı sağlar. Dünya üzerinde azalan su miktarına bakıldığında, herkesin su tasarrufu yapması gerekiyor.

Su kaynaklarımızın her geçen gün daha da azalması bizi bireysel farkındalığa itmekte. Çeşitli bilinçlendiren videolar ve internet üzerindeki paylaşımlar artık su konusunda tasarruf etmemiz gerektiğini bizlere hatırlatıyor. Sizler de su tasarrufu yapmak istiyor ancak nereden başlayacağını bilmiyorsanız sizlere rehber niteliğinde olacak bu yazıda nasıl tasarruf edeceğinizi göstereceğiz. Maddi olarak da önemli miktarda tasarruf sağlamanız mümkündür. Özellikle de kalabalık ailelerde su tüketimi fazla olabiliyor. Kişiler, ihtiyacı doğrultusunda tükettikleri suyu kimi zaman gereksiz kullanabilmekte. Bu gereksiz kullanılan su miktarını düşürebilirsek çok daha iyi bir şekilde hem maddi hem de manevi kazanç elde edeceğiz.

Su Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Muslukları Kapatın!

Su tasarrufunun ilk adımı oldukça basit ve uygulanabilir. Muslukları gerekmedikçe açmıyoruz. Örnek olarak ellerinizi yıkayacaksınız ve elinizi hafifçe ıslatıp sabuna doğru uzanıyorsunuz. Siz elinizi sabunlarken su boş yere akmaktadır. Bu sabunlanma sürenize göre değişmekle beraber neredeyse 7 saniyelik bir kayba yol açabilir. Aynı zamanda bunu gün içerisinde aile üyeleriyle beraber 10 kez yaptığınızı düşünürseniz her gün yaklaşık 1,5 dakikadan ayda 45 dakika boyunca suları yalnızca el yıkamak için boş yere harcamış olacağız. Bu basit matematik hesabında görüleceği üzere suları akıtmak o kadar gözden kaçan bir hareket ki... Su israfında en önemli sıkıntı insanların o an suyun boşa aktığının farkında olmaması. Bu bilince ne kadar erken ulaşırsak su tasarrufunu o kadar etkili sağlarız.

Hızlı Duş Almak

Duş alırken geçirilen süreyi hepiniz az çok tahmin edersiniz. Kimi zaman çeşitli düşüncelere dalarak suyun akışını öylece seyrederiz. Oysa ki temizlenme işlemi bittikten sonra muslukları kapatarak banyodan ayrılırsak daha az su harcamış olacağız. İnsanlar bu noktaya pek fazla dikkat etmez. Oysaki iki günde bir defa banyo yapan normal bir insanın boş yere harcayacağı su miktarı aylık bazda oldukça yüksektir. Birkaç kişilik ailelerde ise bu miktar artmaktadır. Su faturalarının önemli bir kısmını da banyoda harcanan sular oluşturduğuna göre banyodayken suyu kullanmadığınız ve sabunlandığınız vakitlerde musluğu kapatmaya özen gösterin. Ayrıca banyo işlemini kısa sürede bitirin ki su israfının önüne geçebilesiniz.

Duş Başlığını Değiştirin

Gelişen teknolojiyle beraber duş başlıkları da tasarruflu hale geldi. Geniş alana yayılabilmesinden ötürü sanki çok su akıtıyormuşcasına verimli şekilde duş alabilirsiniz. İhtiyaç doğrultusunda başlığı çevirerek tek bir noktaya da su tutma imkanınız bulunuyor. İhtiyaç doğrultusunda suyun aktığı alanı daraltabilir veya genişletebilirsiniz. Bu tamamen sizin elinizde.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.