Tarot Nedir? Tarot Nasıl Bakılır?

Tarot Nedir? Tarot Nasıl Bakılır?

Tarot pek çok kişi tarafından bir fal çeşidi olarak bilinmektedir. Aslında Tarot herhangi bir fal çeşidi değildir.

Tarot pek çok kişi tarafından bir fal çeşidi olarak bilinmektedir. Aslında Tarot herhangi bir fal çeşidi değildir. Tarot fal mıdır sorusuna Tarot’un fal olmadığı cevabı verilmelidir. Tarot nedir sorusuna tarotun bir bilinçaltı okuma ya da yorumlama sanatı olduğu söylenebilir. Bu konuda farklı kesimler tarafından değişik tanımlamalar yapılmaktadır.

Tarot’un uydurma bir sistem olduğunu söyleyenler olduğu gibi bunun bir oyun olduğunu iddia edenler de bulunmaktadır. Tarot 78 karttan oluşan bir sisteme sahiptir. 78 kart majör ve minor olarak ayrılmaktadır. 78 kartın 22 tanesi büyük kart 56 tanesi de küçük karttır. Bu kartlara ‘arkana’ ismi verilmiştir. Minor olanların geleneksel iskambil kartlarının atası olduğu söylenmektedir. Tarot kartları Anlamları resimlerle birbirinden farklı konuları göstermektedir.

Tarot Nedir? Ne İse Yarar?

Halk arasında Tarot falı olan sistemin ne işe yaradığı da merak edilmektedir. Tarot, yorumlama sanatı olduğu için insan hayatına dair pek çok konuda bilgi vermektedir. Sanatı bilen kişilerin kartlarla doğru iletişim kurabilmesi gerektiği söylenmektedir. Yani her önüne gelenin Tarot sisteminden doğru yorumlamalar çıkarması mümkün değildir. Tarot nedir sorusu kadar Tarot sistemi ile yorumlamaların nasıl yapıldığı da insanlar tarafından araştırılmaktadır. Tarot için danışan kişi Tarot kartlarından seçimler yapmaktadır.

Danışan kişinin seçtiği kartlar üzerinden Tarot yorumcusu; geçmiş, gelecek ve şimdiki zamana göre yorumlamalar yapmaktadır. Yorumcu aldığı eğitimler ve edindiği deneyimler sonucunda danışan tarafından seçilen kartları doğru bir şekilde yorumlamaktadır. Bu konuda Tarot bakmak tehlikeli mı sorusu akılları kurcalamaktadır. Tarot’un herhangi bir fiziksel tehlikesi yoktur. Ancak insan hayatı, inanışlardan büyük ölçüde etkilendiği için Tarot yorumcusunun söylediği durumlar can sıkıcı ya da kafa karıştırıcı olabilir. Bu durumu göz önünde bulundurarak Tarot baktırmak tavsiye edilebilir.

Tarot Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tarot bazı insanlar için ciddi anlamda yol gösterici olabilmektedir. Yani Tarot kartları ile hayata dair zor seçimlerinde karar veren insan sayısı az değildir. Bu tamamen kişinin Tarot’a yüklediği anlamla ilişkili bir durumdur. Tarot yorumlarına güvenerek karar alanlardan olumlu deneyimler yaşayanlar da olmuştur, olumsuz deneyim yaşayanlar da… Bu nedenle tercih tamamen kişinin kendisindedir. Tarot sırasında önemli olan hususların başında, Tarot kartlarının sol el ile çekilmemesi gelmektedir. Beynin sol tarafı yaratıcılıkla ilgili eylemleri yaptığı için, kart seçimlerinde sol elin kullanılmaması önerilmektedir.

Ayrıca kart seçimlerini yalnızca danışan kişinin kendisi yapmalıdır. Başka bir husus olarak, Tarot kartlarının yorumlama dışında kutusunda tutulması gerektiği söylenmektedir. Ayrıca kişinin yatağının yakınında olması da diğer tavsiyeler arasında yer almaktadır. Tarot’a her gün başvurmaktan ziyade yalnızca rehberlik ihtiyacı olduğunda başvurulması önerilmektedir. Kartların dikey bir şekilde karıştırılması ve karıştırma sırasında kartların yüzünün kişiye dönük olması da diğer önemli noktalar arasındadır.

Bu konuda merak edilen bir diğer husus ise Tarot günah mı sorusudur. İslamiyet’e göre Tarot’un geleceği yorumluyor olması pek de doğru kabul edilmemektedir. Tarot nedir sorusuna genel anlamda Tarot’un bir fal olmadığı ve karar alma süreçlerinde kişilere rehberlik eden bir sistem olduğu söylenebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.