Yılbaşı Geleneği Nerden Geliyor? Nedir? Neden Kutlanır?

Yılbaşı Geleneği Nerden Geliyor? Nedir? Neden Kutlanır?

Ocak ayı yaklaşırken yılbaşı hazırlıkları da yavaş yavaş başladı. 2020 yılı pandeminin, depremlerin ekonomik sıkıntıların olduğu bir yıl olduğu için 2021’i merak ve heyecanla bekliyoruz.

Ocak ayı yaklaşırken yılbaşı hazırlıkları da yavaş yavaş başladı. 2020 yılı pandeminin, depremlerin ekonomik sıkıntıların olduğu bir yıl olduğu için 2021’i merak ve heyecanla bekliyoruz. Pandemi halen devam ettiği için yılbaşı kutlamaları olmayacak ama yine de 2021’i coşkuyla karşılayacağımız kesin.

Ülkemizde yılbaşı yaklaştığında çeşitli tartışmaları da beraberinde getiriyor. Bunlardan bazıları yabancılara ait bir kutlama olması ve bizim kültürümüzü yansıtmaması yönünde. Bir dönüm tarihi olarak yılbaşı yeni bir yılın gelişini kutlamaktır. Yeni yılın bir önceki yıldan daha güzel geçmesi için iyi dileklerde bulunulduğu çeşitli kutlamalar yapılmasıdır. Bunu tüm dünya ülkeleri kendi kültürlerine uygun şekilde kutlamaktadır. Noel ise 25 Aralık tarihinde İsa peygamberin doğumunu kutlamak için düzenlenir. Kiliselerde Noel için ayinler yapılır. Noel Doğuş Bayramı ya da Milat Yortusu gibi isimlerle de anılır. Noel Bayramı ve Yılbaşı kutlamaları birbirine karıştırılmamalıdır. Noel arifesi 24 Aralıktır ve Noel Bayramı bir hafta boyunca devam eder. Yılbaşı ise 31 Aralık gecesi kutlanır.

Yılbaşı’nın anlamı nedir ve neler yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Yılbaşı’nın Hristiyanların kutladığı Noel (Christmas) ile bir ilgisi yoktur. Hristiyanlar için dini, manevi bir anlamı olan Noel kutlamaları 25 Aralık tarihinde başlar. Yılbaşı ise yeni yılın başlangıcında kutlanır. Manevi bir anlamı yoktur.

Peki yılbaşında neler yapılır, Yılbaşı nasıl kutlanır? Genellikle eğlenceye dayanan bu yılbaşı etkinlikleri pandemi süreci nedeniyle bu yıl tedbirlere riayet ederek yapacağımız aktivitelerle geçecek. Geçmiş senelerde düzenlenen partilerle yapılan alışverişlerle akrabaların ve arkadaşların birlikte olduğu toplantılarla kutlanırken bu yılbaşı aile üyelerine hediyeler alarak evimizde çekirdek ailemize hazırladığımız güzel sofralarda televizyon programlarını izleyerek geçecek. Evimizin bir köşesine süslediğimiz bir ağacı da yerleştirebiliriz. Yılbaşı kutlamalarının Noel Bayramı ilgisi olmadığı halde bazı Noel kutlamalarının yılbaşı kutlamalarına sirayet ettiği de göz ardı edemeyeceğimiz bir gerçektir.

Ülkemizde 1 Ocak tarihi resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Bu tatilde eğlence mekanlarında geçirmek isteyenler için ise bu yıl tavsiyemiz evde kitap okuyarak ve dinlenerek değerlendirmeleri yönünde. Yeni yıl hepimize sağlık, mutluluk, huzur ve çok para getirsin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.